avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Activitate atticus

Activitate atticus

Răspuns la discuția SCHIMBAREA NUMELUI DUPA DIVORT
AAAA, nu intelegeam de ce trebuie sa schimb de 2 ori buletinul, dar nici gand nu am sa ii port numele dupa divort, asa ca am sa urmez demersurile sugerate. Pentru mine primordial e sa am numele meu anterior casatoriei. Va multumesc!
Răspuns la discuția SCHIMBAREA NUMELUI DUPA DIVORT
De 2 ori sa schimb buletinul? Care e rostul daca numele e deja schimbat pe buletin? PE hartia de divort deja scrie ca dupa sentinta de divort numele revine la numele meu anterior fara costuri aditionale, si mentioneaza cu majuscule numele meu anterior. Va multumesc pentru raspuns! Mentionez ca nu traiesc in Romania de cativa ani si nu pot sta luni intregi pana se face schimbul de nume :(
Răspuns la discuția SCHIMBAREA NUMELUI DUPA DIVORT
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


gi-jane2 a scris:

Nu puteti ce face, decat sa va schimbati buletinul / pasaportul cu numele de dinainte de casatorie, apoi sa va schimbati numele pe cale administrativa si sa va schimbati apoi, actele din nou.
[ link extern ]


Schimbarea buletinului se face inainte sau dupa schimbarea de nume? Din cate inteleg scrieti ca buletinul se schimba prima data iar restul dupa, imi puteti confirma acest lucru? Doresc sa revin la numele de dinainte de casatorie si pot sta doar 2 saptamani in tara...