avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 177 soluții astăzi
Forum Activitate ghencupetre

Activitate ghencupetre

Si atunci ce fel de societate comerciala (persoana juridica ) mai simpla ar fi indicata pentru astfel de activitate ? Am inteles ca sunt S.C. care au contabilitate simpla .=D>
Ma intereseaza daca intreprinderea mea individuala poate fi considerata IMM si in consecinta ,incepand de anul acesta , pot opta intre impozitul de 16% pe profit sau de 3 % din venit ? Care sunt conditiile ? Ce-mi recomandat ? Personalas opta pentru cel de 3% ! Va multumesc anticipat !!!
Mi-au comunicat ca nu mai vrea sa divorteze niciunul ! ( de banii pt. divort vor pleca in concediu ) . Eu totusi suspectez ca a fost ideea cumnatei , care nu de putine ori are ganduri ascunse si nu stiu care ar fi fost adevaratul ei comportament fata de fratele meu dupa divort . In orice caz , personal consider ca a fost un subiect interesant , care confirma inca o data cat de complexa este viata in diversitatea ei . Multumesc tuturor pentru interesul manifestat , alaturi de regretul pe care-l am ....... ca ar fi fost un DIVORT frumos !

Toate cele bune !
Am o vila si vreau sa cazez jumatate din numarul de camere pe care la am in scop turistic. Am inteles ca trebuie sa infiintez o Intrepridere individuala care sa se ocupe cu cazarea de camere in structura turistica . Care este codul CAEN pt. o astfel de activitate ? Si ce mai este specific acestui cod CAEN ? O intreprindere individuala poate desfasura mai multe activitati sau doar una ? Multumim !
Mama si fiul vor sa infiinteze o intreprindere individuala in domeniul inchirierii unor camere in scop turistic. Mama are 45 ani, este casnica de multi ani, iar fiul are 18 ani, este elev in clasa a 11-a la zi. Unul trebuie sa fie angajat, iar celalalt administrator al intreprinderii Individuale.

Practic activitatea se desfasoara in perioada de sezon estival .
Intrebari :
1. Este incompatibila calitatea de elev ( chiar daca este major ) cu calitatea de Administrator sau angajat ?

2. Angajarea se face pentru unul sau altul cu carte de munca sau exista o alta forma mai buna ?
3. Tinand seama ca mama oricum , in viitor ar beneficia de pensie de urmas dupa sot , ar fi mai bine sa fie fiul angajat ?
4. Administratorul trebuie sa plateasca si el toate impozitele la pensii , somaj , CASS ?
5. Si angajatul ?
6.Ce alte situatii specifice pot apare ?

Multumim mult !