avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate elyna

Activitate elyna

Răspuns la discuția retragere asociat......alt caz
multumesc pt. raspuns!
Răspuns la discuția retragere asociat......alt caz
......... nedeterminata.
multumesc!

asociatul care vrea sa se retraga este asociat decat cu numele..........adica nu isi doreste nici un drept si nici o obligatie............nu are nici un amestec in conducerea firmei.
daca pastreaza decat o parte sociala ( nu stiu cat este cel mai mic aport la capitalul social) si renunta si la functia de administrator ce raspundere are in viitor?......ma refer la eventuale datorii, la faliment....si alte probleme.
intreb toate astea pt ca persoana care vrea sa se retraga isi infiinteaza o alta firma unde este asociat unic si nu isi doreste extinderea problemelor asupra acesteia.
cum se poate retrage un asociat dintr-o societate cu raspundere limitata ( cu 2 asociati si administratori) in conditiile in care:
- celalat asociat mai are o societate aflata in faliment in care este asociat unic;
- nu se poate aduce alt asociat in societate pt ca exita datorii si nici nu mai este activitate;
- asociatul care doreste retragerea nu vrea sa il dea in judecata pe celalalt ( solutie data de camera de comert)

daca mai este un subiect asemanator va rog sa ma indrumati nu am mult timp la dispozitie sa caut pe forum, am nevoie de un raspuns urgent.............si mai ales nu ma trimiteti la legea 31/1990. :) multumesc!