avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Activitate dorinelh

Activitate dorinelh

În data de 11.03.2018 am fost surprins de aparatul radar încălcând o normă rutieră . Mi-a fost trimisă o înștiințare la data de 10.04.2018 să dau datele conducatorului auto care se afla la momentul respectiv la volan . Am omis să trimit datele deoarece nu știam exact ce norma rutieră a fost încălcată și care este consecința faptei "suspendare permis sau nu " . În data de 04.06.2018 mi-a fost trimisă o altă cerere de acest tip , această fiind adusă de poliția de pe raza domiciliului actual . În data de 14.06.2018 am primit un proces verbal încheiat în data de 01.06.2018 pe numele meu fiind sancționat cu amendă potrivit 102/alin.1 pct.14 din OUG 195/2002 deoarece nu am comunicat datele în termen si respectiv că am fost înregistrat de aparatul radar cu viteza de 100km/h pe limită de 50 km/h . Am achitat 9 puncte amendă și totul ok până astăzi când am primit din nou înștiințare ca trebuie să declar datele conducatorului auto . Dacă sa încheiat o dată proces verbal pentru nedeclarare date mi se va întocmi și de această dată alt proces dacă nu declar datele sau la ce sa ma aștept în continuare ? Am înțeles că "Dacă proprietarul şi conducătorul autovehiculului sunt una şi aceeaşi persoană, acesta se poate prevala de dreptul său la tăcere şi de a nu se autoincrimina, în acest caz fiind sancţionată contravenţional doar încălcarea art. 39 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2005, adică lipsa colaborării cu poliţia rutieră pentru stabilirea adevărului, nu şi contravenţia în sine, autorul fiind, în acest caz, necunoscut." Un mic ajutor va rog .
Mulțumesc!