avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1825 soluții astăzi
Forum Activitate ktaflorin14

Activitate ktaflorin14

Pe 20 luna asta (August) am fost la Eforie Nord . Negasind un loc de parcare am procedat gresit , am ales sa parchez pe un scuar de pe langa hotel Belona unde au mai parcat alte 30-40-100 masini cat tine scuarul ala
Am lasat masina acolo , am plecat pe plaja si cand m-am intors seara aveam avertismentul ala in stergator prins.
I-am dar importanta abea dupa ce am oprit pe o benzinarie pe autostrada
Am sunat la numarul ala sa intrebem si ne-au spus asa :
''Numarul dupa chitanta aia ( i l-am dat )
In data de 20 a-ti parcat pe spatiu verde bla bla bla
Colegul care v-a lasat asta in geam a iesit acum din tura se intoarce maine dimineata , veniti atunci , achitati . ''
Pai doamna , nu va suparati , dar am plecat mai am putin pana la Bucuresti
Mi-a spus :
''Nici o problema va vine acasa dupa doua saptamani amenda este cuprinsa intre 350-1000 lei , dar daca achitati in prima zi este la jumatate , de obicei se da minim (350)
Acum intrebarile :
1) prima zii nu este cea de 20 in care mi-a lasat aia in geam !?!??!?! sau prima e cand apare acasa amenda peste doua saptamani cand a spus doamna ?!
2) masina nu e nici pe numele meu nici a mea !!!! este a unui prieten !!
Femeia ne-a spus ca trebuie data si o declaratie ceva cine a condus masina ca nu e doar amenda ci si 3 puncte de penalizare!!!
Unde trebuie sa fac asta ???
3) Unde se platesc amenzile ?!?!?
Am uitat sa mentionez ca sunt incepator , am permis de 6 luni .
Nu ca nu stiam de asta cu spatiul verde , dar pur si simplu nu am realizar dupa ce m-am invartit de 3 ori pe acolo in speranta de a gasii un loc de parcare .
Ideea e ca vreau sa stiu mai multe despre amenda sa nu ma trezesec ca am de platit foarte mult.
Amenda ar trebuii sa apara acasa la baiatul asta pe 2 septembrie , dupa doua saptamani de cand mi-a fost lasata foaia in geam .