avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1586 soluții astăzi
Forum Activitate nae74bya

Activitate nae74bya

Răspuns la discuția Scoatere auto de la fisc
Am solicitat la inmatriculari si apare ca fiind inmatriculata pe numele meu..
Evidenta fiscala a fost la o administratie financiara la care mai am un imobil (diferit de adresa de domiciliu permanent) , unde platesc anual impozit si figuram fara datorii, doar curtea de conturi a descoperit dosarul cu masina ...si am fost nevoit sa platesc pe ultimii 5 ani

ynocentta a scris:

Pe parcursul celor 18 de ani de la instarinare nu ati evidentiat anula prin impunerea anuala existenta obligatiilor aferente bun mobil instrainat ?
Solicitati la RAR si SPR evidenta auto sa vi se comunice daca in baza proprie de date bunul mobil mai apare ca existent,
Conditionat de raspunsul autoritatilor sunt variante de solutionare
Reveniti cu detali relevante

Am vandut o masina cu 18 ani in urma si am aflat cu stupoare dupa acesti ani ca a ramas tot pe numele meu, cel caruia i-am vanduto nu a mai inmatriculat masina si a abandonato cu multi ani in urma, fiind luata de cineva cu o caruta si data la fier vechi fara acte..
Actele masinii(talon,CIV,..)au fost si alea aruncate la gunoi odata cu vanzarea proprietatii de catre cel caruia i-am vandut masina..
L-am contactat pe cal caruia i-am dat masina si nu mai vrea sa recunoasca nimic...povestea de mai sus cu disparitia masinii de la de la el o am..
Am cerut audienta la inmatriculari..si fara acte nu pot face nimic...indrumat sa fac o cerere pe proprie raspundere ca masina nu mai e in circulatie si ca detin spatiu de depozitare...., dar la primarie nici nu vor sa vorbeasca cu mine...am platit impozit pe ultimii 5 ani +anul asta..la zi.
Cum as putea rezolva situatia..
Multumesc!

Răspuns la discuția Scoatere auto de la impozit
Cum ai rezolvat pana la urma?
Eu sunt cam in aceeasi situatie si am fost sfatuit de la administratia financiara de care apartin sa fac o declaratie pe propria raspundere la notar si cu ea se poate scoate din evidente......., numai ca masina cu pricina a fost inregistrata la o alta primarie (era alt domociliu cu 20 ani in urma) si aia nici nu vor sa primeasca ......
Am fost nevoit sa platesc impozitul pana la zi si tot nu vor.....