avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Activitate cristi.dic

Activitate cristi.dic

@Cyan: nu a mers metoda, butonul e mult prea infundat.

cyan a scris:

Incercati sa suflati butonul cu o pompa de aer/compresor (ceva cu presiune) si loviti sacadat (cu "mila"!) cu un material plastic (ex. manerul unei surubelnite "medii") in marginile butonului (sus/jos/stg/dr).
Nu se stie niciodata de unde sare iepurele! :)
Metoda de deblocare este la latitudinea dvs., chestia este sa nu il stricati mai rau, daca nu merge varianta "domestica" va trebui sa apelati pana la urma la un profesionist!

Este o idee buna asta, incerc mai pe seara. Da, sincer nu am ce sa pierd daca incerc varianta asta, ideea fiind ca oricum butoanele sunt blocate. Deci tot la un profesionist ar trebui sa apelez si in acest moment. Pe viitor probabil imi montez o camera video in interiorul masinii, ca masura de precautie suplimentara. :-)
Multumesc pentru incurajare si pentru raspunsul util. Am incercat sa le dezmortesc, incerc si cu varianta propusa. Tare faza cu mobilul, poate am si eu aceeasi indemanare.
Dupa cum a spus si CYAN, nu se verifica starea tehnica a sistemului audio. Fisa de predare-primire auto a fost facuta, numai ca s-au consemnat zgarieturile, defecte care pot sa fie observate la inspectia vizuala etc. Solutia pe viitor o reprezinta sa consemnam in acea fisa si starea butoanelor si a altor componente etc. Numai ca acest lucru e usor de zis in retrospectiva, nu s-ar fi asteptat nimeni sa plece cu un sistem audio bruscat dupa o simpla revizie la un ditamai service-ul auto, reprezentant FORD.
Va multumesc. La ANPC credeti ca ar avea logica sa fac o reclamatie, in sensul in care sa existe si sanse de reusita.
cyan a scris:

Ideea este ca la receptia intr-un service se fac constatari vizuale si mai putin functionale ale tuturor echipamentelor vehiculului.
Cum sistemul audio nu facea parte din revizie va fi dificil de demonstrat ca era functional la introducerea in service atata timp cat nu a fost testat la receptia masinii.



Da. imi era teama de aceasta situatie. Sfaturi pentru a evita astfel de probleme pe viitor? Va multumesc frumos.
Buna ziua,

Multumesc pentru raspunsul prompt! Da, exista fisa de receptie pentru masina, insa nu s-au facut constatari cu privire la sistemul audio. De asemenea, reprezentantii service-ului au precizat ca nu au verificat starea butoanelor, pentru ca nu faceau obiectul reviziilor.

Mai mult ca sigur nu exista filmari care sa probeze ce s-a intamplat in interiorul masini, eventual o filmare din afara ei ar putea elucida ce s-a intamplat. Au refuzat sa-mi puna la dispozitie filmarea, deci nu stiu sa va zic exact ce au prins camerele de supraveghere. Directorul de marketing si directorul de calitate au refuzat sa-mi dea o hartie scrisa cu punctul lor de vedere, desi le-am solicitat acest lucru verbal pentru a demonstra incercarea mea de a rezolva intreaga problema amiabil.

Le-am expus si ipoteza unei sesizari la organele de politie si ANPC, insa acest lucru i-a lasat indiferenti pe cei doi directori.

Intentionez sa contactez ANPC, in continuare ma gandesc daca am o baza pentru a contacta si politia. Ce parere aveti?

Dragi colegi de forum,

Am si eu urmatoarea situatie, pe care o sa incerc sa o explic cat mai lipsit de patima si de nervi posibil - desi e greu. Pe scurt - am fost astazi la revizia MOTORCRAFT la [service]. Revizia in sine a mers okay, am asistat vizual la ea. La un moment dat, dupa ce a inlocuit piesele, mecanicul a luat masina si a dus-o in alta parte pentru ultimele verificari. Deci a fost o perioada in care nu am asistat la procedura de revizie.

In fine, la final mi-a fost predata masina, am semnat documentele de primire etc., nu insist cu partea birocratica. Cand sa-mi sun sotia, am observat faptul ca partea din mijloc a consolei audio (este partea din mijloc care contine butoanele de ok, sus-jos stanga-dreapta) erau intepenite. Am revenit la cei de la [service] ca sa le expun faptul ca nu imi mai functioneaza butoanele in urma reviziei. Pe scurt, mi-au sugerat ca am venit cu masina cu probleme la consola audio.... Consola audio functiona perfect inainte de revizie, evident. Au refuzat sa isi repare greseala, repetandu-mi obsesiv faptul ca nu avea cum sa umble baiatul acela la consola audio, ca nu e parte din revizie.

Ce actiuni legale as putea sa iau impotriva lor, si cum e cel mai bine sa imi prezint cazul? De asemenea, au spus ca nu au obligatia sa imi prezinte dovezile video cu revizia, ca le vor prezenta doar politiei daca va fi deschis un caz. Asta desi exista momente pe care eu evident nu le-am surprins, momente in care mecanicul a lovit fie intentionat, fie din greseala, in acele butoate. Inca un detaliu: scrisul de pe ok si sageata de jos erau putin sterse, ca si cand cineva le-ai fi spalat pe loc ca sa nu ramana urme.

Astept idei, si va multumesc anticipat pentru ajutor si pentru ca ati avut rabdare sa imi cititi cazul.