avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 416 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters498888

Activitate ContSters498888

Buna ziua. 1. Am un copil cu autism cu certificat de handicap grav pentru care primesc o indemnizație lunară de la primărie în cuantum de 1162 lei, până pe 18 august 2019. Nu sunt angajata Primăriei că asistentul copilului, am avut loc de muncă. 2. Am un bebe pentru care sunt in concediu de creștere copil până la 2 ani, până în 17 octombrie 2019. 3. In luna august 2019 voi merge la comisie la direcția pentru protecția copilului pentru a reînnoi certificatul de handicap. Voi solicita sa îl emită cu asistent personal, sa pot încheia contract de munca cu primăria. Care ar fi drepturile bănești în cazul în care mi se va elibera certificat cu gradul de handicap grav ? Dar dacă va primi un grad mai scăzut, cred că accentuat? 4. In cazul in care, in urma eliberării certificatului de handicap cu asistent personal al copilului cu autism, voi încheia contract cu primăria, ce se va întâmpla cu indemnizația de creștere copil? Exista acel stimulent de inserție, in ce cuantum? Precizez că după cei doi ani de concediu creștere copil mi se va desființa postul la firma la care am lucrat înainte de a naște. Contractul de munca pe care-l voi încheia cu primăria va fi ca orice CIM încheiat cu orice angajator, adică mi se vor plăti contribuțiile la sănătate, pensii, șomaj ? Vă mulțumesc.