avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 372 soluții astăzi
Forum Activitate bot_oana

Activitate bot_oana

Imi pare rau, nu cred ca a-ti inteles.
1. legea 213 din 2004 articolul 15 mentioneaza ca se pot transforma srl-urile in societati civile profesionale, iar noi dorim sa stim cum anume
2. creditorii firmei suntem noi cei 4 actionari, firma are doar datorii si nu poate sa isi plateasca creantele catre noi, noi dorim sa preluam datoriile si bunurile pe societatea civila pentru a putea recupera investitia in timp. Cum putem face acest lucru?
Va multumesc
Buna ziua. Am nevoie de ajutorul dumneavoastra. Am impreuna cu trei colege un srl. Trei dintre noi suntem psihologi acreditati de colegiul psihologilor dar una nu. Pana in acest moment firma nu are decat datorii catre actionari care au finantat-o ( achizitii si chirie). Conform legii 213 din 2004 , psihologii pot transforma aceasta societate comerciala in scocietate civila profesionala. Actionarul care nu este psiholog nu poate face parte din societatea civila si nici nu doreste sa fie angajata la ea. Dorim sa transferam bunurile si datoriile de pe srl pe societarea civila pentru a ne putea recupera investitia de pana acum. Stim ca trebuie sa o despagubim pe colega noastra, situatia financiara intre noi este clara. Cum putem transforma srl-ul in societate civila profesionala? Cum putem transfera bunurile? Cum putem transfera datoriile?
Multumesc