avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1022 soluții astăzi
Forum Activitate Lucian luviu

Activitate Lucian luviu

Răspuns la discuția Cumpărare moștenire.
Nu înțeleg ce succesiune trebuie sa deschid și cum trebuie deschisă.tatal mătușii mele este mort de mult timp.matusa abia ce a aflat ca ar putea sa mosteneasca teren de la tatal ei doar ca nu are nimic la mâna.trebuie mers in instanța pentru a cere acel teren înapoi de la stat.si ma interesează dacă pot cumpara drepturile și apoi sa merg eu in instanța sa cer acel teren.sau trebuie neaparat sa meargă matusa sa înceapă proces in instanța și apoi pot cumpara eu?
Răspuns la discuția Cumpărare moștenire.
Multumesc pentru răspuns.tatal mătușii mele este decedat de mult timp.matusa mea acum de curând a auzit de la alte neamuri ca ar avea de moștenit teren de la tatăl ei,dar nu poate și nici nu are cu ce umbla in instanța sa revendice acel teren.de aceia Mar interesa dacă pot prelua sau cumpara eu drepturile ei de Moștenitor?
Buna ziua.matusa mea ar avea de moștenit teren de la tatăl ei decedat.tatal ei a avut teren care a fost luat de stat pe timpuri.matusa mea nu are nici un act sau titlu de proprietate pentru acele terenuri.matusa mea nu are nici putere și bani pentru a merge in instanța pentru a recupera acel teren.pot cumpara eu drepturile succesorale,pentru a merge apoi in instanța și recupera acel teren?multumesc!