avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate AlexSNY

Activitate AlexSNY

Răspuns la discuția Boxe construite fara autorizatie
Boxele sunt construite la parter (in incaperea de depozitare biciclete) si in garaj tot in locul parcarilor de biciclete. Cota parte 18,42/100 reprezentand parcarea auto.
Răspuns la discuția Boxe construite fara autorizatie
Nu sunt incluse in nici un proiect si nici nu au autorizatie pe ele, dar exista o clauza in contractele de vanzare cumpare a apartamentelor prin case fiecare proprietar isi da acordul sa fie constrite boxe ca proprietate exlcusiva a constructorului pe care ulterior le poate vinde (doar nush bazat pe ce act, eventual cu contract de comodat).

Ionut.ion a scris:

Daca nu apar in prioectul initial, in suplimentele lui sau, dupa receptia lucrari, nu a cerut o alta Autorizatie de constructie pentru constructia lor, atunci puteti depune o sesizare la primarie si Inspectoratul de Stat in Constructii-ISC.

Am cumparat un apartament intr-un bloc nou unde dupa receptie s-au construit boxe, dar nu apar in proiect. In contractele de vanzare cumparare era o clauza referiotare la acest lucru, cum ca boxele sunt in proprietatea constructorului, care acum sunt de vanzare. Este OK sa cumpar boxa in aceste conditii sau asociatia de proprietari poate sa le darame? Se poate face act de vanzare cumparare pe aceste spatii? Multumesc
Răspuns la discuția boxa la subsolul blocului
Am cumparat un apartament intr-uk bloc nou unde dupa receptie s-au construit boxe, de nu apar in proiect. In contractele de vanzare cumparare era o clauza referiotare la acest lucru, cum ca boxele sunt in proprietatea constructorului, care acum sut de vanzare. Este OK sa cumpar boxa in aceste conditii sau asociatia de proprietari o sa le darame? Se poate face act de vanzare cumparare pe aceste spatii? Multumesc

ynocentta a scris:

Daca in imobilul de locuit in comun precizati ca sunt 2 boxe este evident ca acestea nu se afla in proiectul constructiei ci au fost realizate de-a lungul exploatarii constructiei de catre proprietari
Legal daca imobilul nu este din proiect prevazut cu spatii delimitate boxe,nu ar trebui permis ca proprietarii sa depoziteze in partea comuna bunuri personale
ISU in astfel de cazuri aplica amenda si impun dezafectarea partii comune de imobil=subsolul tehnic,care are utilitate speciala pentru cazuri de forta majora

Răspuns la discuția Achizitie imobil TVA 5%
Daca deja am primit o casa prin donatie si am cumparat un teren intravilan pot beneficia de cota redusa de 5% pentru cumpararea unui nou imobil? Multumesc