avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Activitate raku

Activitate raku

Răspuns la discuția Nelamurire cu o mostenire
OK....cam complicata explicatia recunosc.....
Sa explic altfel: cei doi au fost casatoriti,nu au avut copii,el nu are rude apropiate(rudele gasite cica sunt copii unor verisori de ai lui) ,bunica prietenului meu intreaba daca acum ea devine proprietar automat sau trebuie sa dezbata mostenirea?
Scuze pt.explicatie dar asa am primito si eu ...iar cel care ma rugat sa ma interesez e sofer pe TIR..nu prea are timp sa stea pe acasa ..
Răspuns la discuția Nelamurire cu o mostenire
Ce-i drept cam confuza explicatia mea...cam asa am primito si eu.
In seara asta am aflat cum sta treaba de fapt.
Practic bunicul si bunica nu ii sunt lui bunici ..sunt unchi si matusa dar pt. mama lui, el a fost crecut de ei si le zice bunici...Iar povestea in mare suna cam asa:
Bunicul lui este orfan crescut la casa de copii.pana acum cativa ani nu stia nimic de eventualele rude..acum ceva timp sia descoperit 2 veri sau nepoti(oricum daca sunt nepoti nus de pe frate sau sora).
El a murit acum cateva zile dar fara sa apuce sa-i faca acte lui pe apartament..iar acum bunica lui fiind batrana se gandeste sa le faca cat mai repede...
Iar faptul ca bunica lui nu cunostea rudele decedatului este pt ca el nu vorbea niciodara de ei,nici nu era preamandru de ei.Practic nimeni nu prea stie nimic de ei .
Si acum marea intrebare:poate "bunica "lui sa-i faca acte Rudele raposatului au drepturi?Si daca poate cam ce trebui sa faca ?
A si inca ceva:Dupa moartea "bunicului" "bunica" devine automat unic proprietar sau nu?
Am un prieten al carui bunic a murit .Precizez ca bunicul respectivului era orfan,recent descoperindu-si cateva rude(2 nepoti,sau veri ).Bunica lui vrea sa-i lase mostenire apartamentul .Din ce stiu eu nu cred ca se poate acest lucru..sau se poate?Bunica celui in cauza nu cunoaste nici o ruda a fostului ei sot .
In acest caz cum se dezbate mostenirea?
Bunica prietenului meu poate deveni acum unica proprietara a apartamentului?