avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2031 soluții astăzi
Forum Activitate biancagabriela2018

Activitate biancagabriela2018

Discuție Vecini
Buna ziua,
In timpul liber ascult muzica, poate cateodata exagerez cu volumul, nu se intampla mereu, insa vecinilor mei pensionari nu le convine , nu pot asculta declaratiile domnului Dragnea, si comenteaza mereu, ba mai mult ameninta ca fac plangere la politie , tin sa mentionez ca niciodata nu s-a depasit ora 21. Voiam sa intreb daca mi se face planegere, ce riscuri sunt, mi se va da amenda?
Sa inteleg ca exista posibilitatea sa le revina lor tot?!

raluk0207 a scris:

Nu ati inteles bine. Sotia are dreptul la 1/4, inclusiv din bunurile proprii ale tatalui dvs.
Daca nu va veti prezenta este posibil sa fiti considerate straine de succesiune.

Dupa divortul de mama noastra , a mea si a surorii mele, tatal nostru s-a recasatorit ,si ulterior a avut si un baiat.In urma cu 7 ani a decedat . Tata a lasat in urma un apartament la o valoare aprox de 30.ooo de euro, un teren cu o casa la tara (care este mostenire,si am inteles ca sotia lui nu are dreptul), si 2 livezi.
Succesiunea dupa moartea lui nu a avut loc, asa ca fratele nostru ne-a contactat pentru a face aceasta succesiune. Initial a fost de acord ca mie si surorii mele sa ne dea o suma de bani pentru ca noi sa-i cedam tot , suma cu care noi nu am fost de acord, Acum el ne preseaza de faptul ca isi va angaja un avocat si ca ne va chema in instanta. Intrebarea mea este daca nu ne vom prezenta ce se va intampla...ii va revine lui tot ?