avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 466 soluții astăzi
Forum Activitate carlab

Activitate carlab

Am o prietena care a lucrat 4 ani la o firma de imobiliare si acum a intrat in somaj. Este insarcinata in 2 saptamani, are dreptul la concedii si la cei 2 ani de crestere a copilului, somajul fiind de 6 luni. Pentru ca ea a inteles ca sub 5 ani are dreptul de somaj doar 6 luni.
Va multumim.
O prietena este angajata 2 ore la o firma de contabilitate, cu carte de munca de 3 luni. Este insarcinata in 1 luna si cu cele 9 luni de sarcina face 12 luni de munca. Are dreptul la cei 8 mil, cu concediu post si pre sau fara concediu. Are dreptul la cei 8 mil daca lucreaza doar 2 ore?
Va multumim.
Buna ziua,
Numele meu este Carla si sunt din Constanta.
Am mare nevoie de ajutor si pe aceasta cale va rog din suflet sa ma indrumati cum este mai corect si legal.
Sunt in cele 126 de zile de concediu maternal. Mi-a murit copilul si nu stiu ce sa fac acum. Am fost la angajator si din motive numai de el stiute nu vrea sa ma mai primeasca la munca. A angajat pe altcineva pe locul meu de munca si pe functia mea pe perioada nedeterminata. Are voie legal acest lucru?
Nu vreau decat sa stiu cum pot iesi in somaj, cu ce articol din ce lege si daca el nu este de acord cu acest art. si ma da la demisie ceea ce eu nu vreau , ce sa fac?
Incerc pe cale amiabila si cat mai repede sa ies din acest impas, dar daca angajatorul una zice si alta face cine ma poate ajuta si pe mine in situatia mea. Nu am posibilitati banesti pentru a angaja un avocat, si oricum cu banii de care dispune, angajatorul poate face orice aici la noi in tara. Nu vreau decat sa il pot convinge legal sa ma dea in somaj atat cer. Va rog foarte mult ajutati-ma. Nu mai am putere dupa pierderea copilului ca sa mai lupt.
Va multumesc din suflet.
Carla.