avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 881 soluții astăzi
Forum Activitate dumitru62

Activitate dumitru62

Procura nu exista si m-am gandit sa-l notific prin executor cu termen de 5 zile pentru a elibera terenul .
Promisiunea a fost intocmita la notar , In promisiune promitentul cumparator se angajeaza sa plateasca impozitul pe teren pana in momentul vanzarii, intocmirea documentatiei cadastrale , inscrierea in cartea funciara , obtinerea extrasului de carte funciara de autentificare , precum si plata impozitului din vanzare . Contractul de vanzare cumparare se va perfecta pana la data de 31.12.2012.Daca instrainam terenul ii plateam dublul pretului sau instanta pronunta o hotarare care sa tina loc de act autentic de vanzare cumparare .Daca perfectarea nu are loc din culpa cumparatorului acesta va pierde cu titlu de daune intreg pretul achitat . Nu exista nici o procura subsecventa , dupa incheierea promisiunii el a lucrat pamintul si nu m-a mai contactat sa-mi spuna daca poate sa faca cadastru sau nu sa-l insotesc sau nu sau alte formalitati . In acest moment daca nu sa perfectat vanzarea nu mai brneficiez nici de jumatatea de la renta viagera pe care o luam pana la perfectarea vanzarii.
Buna ziua . In luna Iulie 2010 parintii mei au vandut un teren agricol de 1 ha cu plata pretului integral . In promisiune sa convenit ca toate cheltuielile vanzarii cumpararii ( intocmirea documentatiei cadastrale , inscrierea in cartea funciara , plata impozitului pe acest teren pana la momentul vanzarii vor fi in sarcina promitentului cumparator .Contractul de vanzare cumparare se va perfecta pana la data de 31.12.2012. In cazul in care perfectarea contractului nu se face din cauza parintilor mei se restituie de 2 ori suma data sau suntem de acord ca promitentul cumparator sa se adreseze instantei pentru pronuntarea unei hotariri judecatoresti care sa tina loc de act autentic de vanzare cumparare . In cazul in care perfectarea contractului nu are loc din culpa promitentului cumparator acesta va pierde cu titlu de daune intreg pretul achitat. In luna Iulie 2013 am scos de la cadastru o adeverinta ca terenul vandut NU figureaza cu numar cadastral . Cand l-am contactat iam comunicat ca eu caut un alt cumparator pentru teren deoarece a expirat termenul pentru perfectarea contractului de vanzare cumparare si nici macar cadastru nu a facut .A spua ca sa facut contractul pe promisiune si nu mai pot sa-l vand iar la intrebarea mea cine a semnat contractul mi-a inchis telefonul .
Care sunt pasii pe care trebuie sa-i parcurg si daca pot sa vand terenul altcuiva ?
Buna ziua .
Sunt pensionar militar de invaliditate ,gr. 3 ,din 1998 ,anual merg la reexaminare.Am depus o cerere pentru eliberarea unei adeverinte cu venituri .Nu stiu ce sa fac dupa ce o primesc ,sa o trimit la casa de pensii pt. recalculare sau nu ,in conditiile in care eu merg anual la comisie si daca perioada de pensie se adauga la iesirea la pensie , 55 ani ,(adica 6 luni la an ) .