avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate herr_chriss37

Activitate herr_chriss37

REFERITOARE LA NOUTĂȚILE INTRODUSE PRIN LEGEA NR.197/16.07.2021,
PUBLICATĂ ÎN MONITORUL OFICIAL NR. 712/19.07.2021
1. Locurile de muncă încadrate în condiții speciale (art.30 din Legea nr.263/2010) se completează cu litera i), care vizează:
activitățile de producție, mentenanță și asimilate din unitățile de producție a energiei electrice în termocentralele pe bază de cărbune, incluzând și unitățile de extracție a cărbunelui, pentru personalul implicat direct și nemijlocit în utilizarea procedeelor și utilajelor specifice producției energiei electrice și extracției cărbunelui
2. Beneficiile acestor dispoziții sunt:
Reducerea vârstei standard de pensionare cu 13 ani pentru persoanele care au desfășurat cel puțin 25 de ani activități în condițiile mai sus menționate;
Utilizarea, la determinarea punctajului mediu anual, a unui stagiu complet de cotizare de 25 ani, pentru persoanele care au desfășurat cel puțin 30 de ani activități în condițiile mai sus menționate.
3. Noile dispoziții se aplică doar pentru viitor, respectiv după 30 de zile de la data publicării legii în Monitorul Oficial al României și nu conțin reglementări referitoare la:
asimilarea în condiții speciale a perioadelor realizate în condițiile menționate mai sus înainte de intrarea în vigoare a prezentei legi;
recalcularea pensiilor aflate în plată.

buna ziua,
aceasta este legea.de ce se dau respingeri pe aceste dosare,
mentionez ca am lucrat in acelas loc de munca din 1987....pana in prezent 03-06-2023....va rog cine imi poate da lamuriri dau mai multe detalii,
multumesc frumos anticipat
Multumesc frumos pentru raspuns,
Este vorba despre Legea nr.197/2021 care nu vor s o puna in aplicare. Legea nr.197/2021, în sensul reducerii vârstei standard de pensionare cu 13 ani ?i determinarea punctajului mediu anual cu utilizarea stagiului complet de cotizare de 25 ani,
Reclamant..
Buna ziua,
Daca se poate sa imi explice si mie daca acest raspuns este favorabil pentru mine ca si reclamant in proces..

24.02.2022
Ora estimata: 09:00
Complet: CMAS08D
Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Respinge cererea de chemare în judecată. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare, ce se va depune la Tribunalul Gorj. Pronunţată azi, 24.02.2022, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de grefa instanţei. Opinie separată Asistent judiciar Navlea Rodica Admite contestaţia. Anulează decizia nr.19213 din 19.10.2021 emisă de Casa Judeţeană de Pensii Dolj. Obligă pârâta să emită o nouă decizie de pensie cu aplicarea dispoziţiilor art.30 alin.1 lit.i din Legea nr.263/2010, aşa cum a fost modificată si completată prin Legea nr.197/2021, în sensul reducerii vârstei standard de pensionare cu 13 ani şi determinarea punctajului mediu anual cu utilizarea stagiului complet de cotizare de 25 ani. Cu apel în termen de 30 zile de la comunicare, care se va depune la Tribunalul Gorj. Pronunţată azi 24.02.2022, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei.
Document: Hotarâre 246/2022 24.02.2022

Multumesc anticipat..
Buna ziua,

Am si eu o nelamurire, este normal sa faci ITP la un moped care este inregistrat la primarie nu inscris in circulatie este diferenta intre una si alta .

Este o problema foarte neclara pentru Mopede