avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1690 soluții astăzi
Forum Activitate ralucasibi

Activitate ralucasibi

Răspuns la discuția Poprire
Poprirea este cu executare silita si imi pun si sechestru pe bunuri adica in momentul asta pe autoturism,au voie?
Răspuns la discuția Poprire
Buna ziua,in urma divortului s a stabilit pensia alimentara care o plateste in fiecare luna.Partaj am facut amiabil cu promisiunea de a plati creditele ,lucru care nu s a intamplat..popririle sunt 50%din net pt ca am 5 popriri iar 2 din ele sunt pt cele 2 credite.Imi asum popririle doar ca as dori ca si el sa plateasca pt cele 2 de la credite.Vroiam sa stiu daca il poate gasi cu venit,din moment ce el lucreaza in Germania..daca statul roman ii poate pune poprire pe salariul din alta tara!pt ca de bunavoie nu va plati
Discuție Poprire
Buna ziua,in anul 2007 eu si sotul(la data respectiva)am facut 2 credite nevoi personale la 2 banci diferite,sotul fiind beneficiar iar eu coplatitor.Timp de 3 ani am platit lunar ratele conform contractelor.Dupa 3 ani am inceput sa nu mai platim ,timp in care am si divortat.De cativa ani fostul sot(beneficiar la cele 2 credite)nu a mai vrut sa plateasca nici sa lucreze cu acte in Romania iar eu lucrand cu carte de munca mi se pune poprire pe salar 50%din salariul net,avand si un copil de crescut situatia nu este deloc benefica pentru noi pentru a supravietui.De ceva timp(aproximativ 2 ani,fostul sot lucreaza in strainatate cu acte ,carte de munca dar nu cunosc date despre locul de munca al lui.Intrebarea mea este daca il actionez in instanta cu acte doveditoare ca am poprire pe salariu,as avea castig de cauza sa plateasca si el (sa i se puna poprire si lui pe salariu daca va fi cazul pt ca de buna voie nu va plati)el fiind beneficiar la cele 2 credite iar eu fiind coplatitor?Mentionez inca o data ca el lucreaza in strainatate!Multumesc frumos si astept vesti..bune!