avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut1996

Activitate Ionut1996

Apropo, am mai citit undeva tot pe interenet că pot refuza extrădarea pe motiv ca pușcariile de la noi din țară nu au condiții este adevarăt?
Avocata a fost platita cand am avut procesul acum 3 ani am scapat cu suspendare a fost prima si ultima mea abatere, mi-am indeplinit toate obligatiile am facut si munca in folosul comunitatii absolut tot iar din 3 ani m-am prezentat la semna 2 ani si 8 luni , la penultima intrevedere nu am avut posibilitati financiare sa ma intorc in țară eu in țara nu mai am decat un bunic , tatal meu este decedat iar eu locuiesc cu mama si fratele meu de 6 ani in Madrid. Nu a avut cine sa ma anunțe ca am fost citat. Iar avocata nu a stiut de proces , cum nu am stiut nici eu , Nu am asteptam sa fie atat de grav ca nu am putut sa ma prezint la o intevedere atat timp cat cei de acolo aveau domiciliul meu contractul de munca etc...adica era clar ca am fost reintegrat in societate si ca a fost doar o greseala. Iar avocata pe care am avut-o angajată nu am idee de unde a aflat ca mi-a fost revocata suspendarea , dar ea m-a sunat si mi-a zis dar mult prea tarziu cand nu mai era cale de atac
Păi cam asta mi-a spus si doamna , ca trebuie sa execut pedeapsa , eram curios sa stiu daca ma vor extrăda din Spania pentru a imi face pedeapsa in România ,sau voi fi inchis aici

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Era previzibil sa se intample asa ceva daca nu v-ati prezentat, in acest moment din cate inteleg nu mai existe cale de rezolvare, trebuie sa executati pedepsa.
Vorbiti totusi si cu avocatul dvs sa va spuna exact care este situatia.

Nu am știut am aflat mult prea tarziu, cand eu deja am avut pedeapsa revocată! Am aflat ca sunt căutat...

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:


Ati stiut de proces si nu v-ati prezentat? Ati fost citat? vi s-a comunicat minuta? Aveti drept de contestaţie în termen de 3 zile de la comunicarea copiei de pe minută.


Răspuns la discuția Pedeapsa cu suspendare
Am intrat pe Judecatoria Constanța si am vazut ca am avut doar 3 zile termen de atac , adica cred ca a expirat termenul

Ioana Stoica a scris:

Daca sunteti in termen, puteti promova calea de atac a apelului.

Daca , insa, hotararea este definitiva, aceasta trebuie respectata.



Buna ziua ,ma numesc Ionut am varta de 21 de ani , in urma cu 3 ani am fost condamnat la 3 ani cu suspendare pentru furt. In tot acesta timp am prestat munca in folosul comunitatii mi-am terminat liceul am luat si BAC-ul etc....a trebuit sa ma prezint din 2 in 2 luni la semnat. In urma cu 11 luni mi-a fost permis sa parasesc in tara si sa plec in Madrid cu conditia sa ma intorc din 3 in 3 luni la semnat , anul acesta in noiembrie ar fi trebuit sa se facă cei 3 ani . In ianuarie m-am intors am depus la dosat contractul de munca si domiciliul de aici , in aprilie m-am prezentat din nou , mai aveam 2 intrevderi in iulie si ultima in noimebrie cand ar fi trebuit sa se incheie dosarul, din pacate intr-e timp mi-am pierdut locul se munca si nu am avut posibilitati financiare de ma intoarce in tara in iulie , tin sa precizez ca in tara nu aveam pe nimeni , mama si fratele meu erau deja la Madrid cand eu am parasit tara. Acum 2 zile am fost anunțat de fosta mea avocata din dosar ca mi s-a revocat pedeapsa si am fost condamnat la 2 ani si 6 luni cu executare. Ce se va intampla? Vor veni dupa mine? Voi executa 2 ani si 6 luni de inchisoare doar pentru ca nu am putut veni la o intrevedere din cauza problemelor financiare? Imi este foarte frică si nu stiu ce sa fac....
Buna ziua ,ma numesc Ionut am varta de 21 de ani , in urma cu 3 ani am fost condamnat la 3 ani cu suspendare pentru furt. In tot acesta timp am prestat munca in folosul comunitatii mi-am terminat liceul am luat si BAC-ul etc....a trebuit sa ma prezint din 2 in 2 luni la semnat. In urma cu 11 luni mi-a fost permis sa parasesc in tara si sa plec in Madrid cu conditia sa ma intorc din 3 in 3 luni la semnat , anul acesta in noiembrie ar fi trebuit sa se facă cei 3 ani . In ianuarie m-am intors am depus la dosat contractul de munca si domiciliul de aici , in aprilie m-am prezentat din nou , mai aveam 2 intrevderi in iulie si ultima in noimebrie cand ar fi trebuit sa se incheie dosarul, din pacate intr-e timp mi-am pierdut locul se munca si nu am avut posibilitati financiare de ma intoarce in tara in iulie , tin sa precizez ca in tara nu aveam pe nimeni , mama si fratele meu erau deja la Madrid cand eu am parasit tara. Acum 2 zile am fost anunțat de fosta mea avocata din dosar ca mi s-a revocat pedeapsa si am fost condamnat la 2 ani si 6 luni cu executare. Ce se va intampla? Vor veni dupa mine? Voi executa 2 ani si 6 luni de inchisoare doar pentru ca nu am putut veni la o intrevedere din cauza problemelor financiare? Imi este foarte frică si nu stiu ce sa fac....