avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate luminitahulea@yahoo.com

Activitate luminitahulea@yahoo.com

Bună ziua.
În perioada octombrie 2018 - martie 2019 am fost în concediu medical fără a fi întrerupt de zile lucrate sau alte tipuri de concedii. La data de 7 decembrie 2018 mi-a fost emis un certificat de concediu medical cu alt cod de boală decât cele anterioare. Acest nou cod de boală determină calcularea unui nou stagiu de cotizare, chiar dacă există o perioadă de incapacitate de muncă neîntreruptă? Menționez că certificatele aferente lunilor octombrie și noiembrie mi-au fost plătite, iar cele începând cu 7 decembrie 2018 nu mai mi-au fost plătite.
Mulțumesc frumos.
Bună seara.
În perioada octombrie 2018 - martie 2019 am fost în concediu medical fără a fi întrerupt de zile lucrate sau alte tipuri de concedii. La data de 7 decembrie 2018 mi-a fost emis un certificat de concediu medical cu alt cod de boală decât cele anterioare. Acest nou cod de boală determină calcularea unui nou stagiu de cotizare, chiar dacă există o perioadă de incapacitate de muncă neîntreruptă? Menționez că certificatele aferente lunilor octombrie și noiembrie mi-au fost plătite, iar cele începând cu 7 decembrie 2018 nu mai mi-au fost plătite.
Mulțumesc frumos
Buna ziua. Conform CCMI, beneficiez de 25 zile concediu de odihna, 6 zile concediu suplimentar pentru handicap. În 2018, după decesul tatălui meu, am avut 6 luni concediu fara plata. Numărul de zile de concediu suplimentar pentru handicap este proportional cu timpul lucrat sau acest tip de concediu este intangibil? Va rog sa-mi precizati temeiul legal. Multumesc
Bună ziua. Aș dori să știu dacă zilele de cfp sunt înregistrate de luni până vineri ca și concediu de odihnă sau cuprind și zilele de repaus săptămânal ca la concediu medical. Care act normativ reglementează acest lucru? Mulțumesc.