Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu suplimentar handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu suplimentar handicap

Buna ziua. Conform CCMI, beneficiez de 25 zile concediu de odihna, 6 zile concediu suplimentar pentru handicap. În 2018, după decesul tatălui meu, am avut 6 luni concediu fara plata. Numărul de zile de concediu suplimentar pentru handicap este proportional cu timpul lucrat sau acest tip de concediu este intangibil? Va rog sa-mi precizati temeiul legal. Multumesc
Problema este un pic mai complexa ... pe scurt, in opinia mea, numărul de zile de concediu suplimentar pentru handicap este proportional cu perioada lucrata.

Acest aspect se poate deduce din : Decizia 760/2014 a CCR (pct. 31-32), principiul ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus (unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem )