avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu suplimentar handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu suplimentar handicap

Buna ziua. Conform CCMI, beneficiez de 25 zile concediu de odihna, 6 zile concediu suplimentar pentru handicap. În 2018, după decesul tatălui meu, am avut 6 luni concediu fara plata. Numărul de zile de concediu suplimentar pentru handicap este proportional cu timpul lucrat sau acest tip de concediu este intangibil? Va rog sa-mi precizati temeiul legal. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:00, 6 Mai 2019
Problema este un pic mai complexa ... pe scurt, in opinia mea, numărul de zile de concediu suplimentar pentru handicap este proportional cu perioada lucrata.

Acest aspect se poate deduce din : Decizia 760/2014 a CCR (pct. 31-32), principiul ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus (unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem )

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

H.g. nr. 557/2019 mancipri mancipri O persoana care se afla in concediu de odihna in perioada 14, 08.2019 - 6.09. 2019 beneficiaza de ziua libera conform H.G. nr. 557/2019? Si daca da, cand va ... (vezi toată discuția)
Informatii de interes public marcel.damaschin marcel.damaschin \"Persoana\" se refera la individ, sau orice persoana, fie ea fizica, ori juridica? (vezi toată discuția)
Buna ziua,am o întrebare legata de aplicarea legii 147/2020 ... dia168 dia168 Buna ziua,am o întrebare legata de aplicarea legii 147/2020 si a legii 278/2020,de fapt vreau un raspuns pentru personalul care are dreptul la 75% din ... (vezi toată discuția)