avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaiza

Activitate Mihaiza

Dacă am depus o cerere pentru a lucra cu jumătate de normă din motive personale angajatorul poate să nu o aprobe sau este un drept al meu care trebuie acceptat?
Dacă nu se raspunde în termen de 30zile se poate considera aprobare tacită? (Mentionez că sunt profesor)
Multumesc
Răspuns la discuția Statut cadre didactice
Acest articol privind norma didactica a fost modificat. Nu mai apare mentiunea de 1-2 ore de serviciu pe scola. Deci cum ramane cu acest srviciu? Pot sa refuz?
În Art. 262 Legea 1/2011 Norma didactică Statutul personalului didactic din învăţământul preuniversitar este prevazut :
Norma didactică
Art. 262
(1) Activitatea personalului didactic de predare se realizează într-un interval de timp zilnic de 8 ore, respectiv 40 de ore pe săptămână, şi cuprinde:
a) activităţi didactice de predare-învăţare-evaluare şi de instruire practică şi examene de final de ciclu de studii, conform planurilor-cadru de învăţământ;
b) activităţi de pregătire metodico-ştiinţifică;
c) activităţi de educaţie, complementare procesului de învăţământ: mentorat, şcoală după şcoală, învăţare pe tot parcursul vieţii.
d) activităţi de dirigenţie.

Întrebarea mea este: conform acestui articol un director poate obliga un profesor sa efectueze serviciul pe scoală (ce presupune păzitul holurilor si al cancelariei)?