avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Activitate mikiysa

Activitate mikiysa

Sunt constienta de acest aspect, ca nu stai ani de zile. Dar de accea intreb , care este temeiul legal pt care as putea spune aceste lucruri. Articole, legi. Altfel, nici nu le pasa.
Zilele acestea am sunat si mi-au spus ca au comandat anumite piese, dar intrebati cand vor ajunge piesele si cat dureaza reparatia au spus ca nu stiu si ca ma vor contacta a 2a zi. Normal ca nu s a intamplat acest lucru

CABINET DE AVOCAT DRAGOS BARNEA MADALIN a scris:

Legat de remedierile efectuate in perioada de garantie, ar trebui sa existe un "regulament" o procedura de verificare/diagnosticare/reparare care se prevada respectarea unor termene de executare a acestor operatiuni, nu stam asa a la long pana si-o face cineva mila. Mai mult de atat, odata ce s-a constatat ca ar fi necesara inlocuire unei anumite componente fara de care nu se poate, aceasta din urma ar trebui inlocuita, fara sa asteptati efectuarea de verificari privind cauza defectiunii. Cercetarile cu privire la cauza defectiunii ar putea dura ani de zile .

Toate sunt reprezentante autorizate Ford cu service-ul aferent.
Nu exista Ford in Romania, decat autorizate Ford

dodoambra a scris:

De ce nu ati dus masina direct la reprezentanta ford? si tot insistati la diversi autorizati?

Buna ziua
Sunt posesoarea unei masini achizitionate de noua (Ford) din noiembrie 2018. In urma cu 1 luna si jumatate , masina s-a defectat (probleme la motor), in afara tarii. Cei de la service-ul autorizat din acea tara mi-au spus intr-o zi ce probleme sunt cu masina si ca din punctul lor de vedere trebuie schimbat motorul . Dar am fost sfatuita de cei de la Ford RO ( rel cu clientii ) ca pot solicita repatrierea masinii, conform contractului de garantie si reparatia sa se faca in tara. De 1 luna de zile este intr-un service autorizat din tara. Le-am spus de la inceput ce au constatat cei din afara tarii . Au verificat si au descoperit acelasi lucru. Si de 3 saptamani am tot asteptat sa verifice cauza acelei defectiunii. Intr-un fnal, au solicitat schimbarea motorului pt ca , din pct lor, nu se poate repara, dar cererea nu a fost aprobata de Ford RO.
Ce este de facut in situatia asta?