avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Activitate mitroilaura

Activitate mitroilaura

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Am vandut-o pe 3 februarie cu 400 euro. Apreciez ca ati incercat sa ma sfatuiti. Cum spunea si "cicos" , sunt multi care doresc sa cumpere o firma tocmai pentru vechimea ei... Mi-am scos si capitalul social de 2 milioane lei vechi. " ovidiumax " ,too late... Am platit la Registrul Comertului vreo 500mii lei vechi un certificat de atestare fiscala sau ceva de genul asta...unde se preciza ca au fost depuse bilanturile la timp de la deschiderea societatii si pana in prezent si ceva la D.G.F.P. si cam atat.
Da, capitalul social este de 2 milioane, iar la avocat am platit 10 mil la infiintare. Acum nu stiu cat costa...presupun ca un avocat sau un notar ar sti cu siguranta.
Societatea de care vorbesc,nu este un rebut. Pur si simplu nu are activitate. Cand am infiintat-o, ne-am gandit la o firma de taxiuri, insa peste 1 luna sotul a primit un contract de munca in strainatate si am amanat planurile pt inceperea activitatii...etc... Societatea este exact ca una nou infiintata,doar ca are o vechime de 5 ani, bilanturile depuse la zi...totul in regula... Am cerut un sfat pt ca nu stiu cat costa acum infiintarea unei noi societati sau lichidarea acesteia, pt ca intre timp sotul s-a angajat la I.S.U. si nu mai are voie sa fie unic asociat la o soc. com. , mai ales ca aceasta nici nu are activitate. Cumparatori am gasit, doi la numar, unul imi ofera 5 milioane, iar cu celalalt urmeaza sa discut maine. Asa ca, avand in vedere noile detalii , poate primesc o sugestie. Multumesc inca o data.
am o societate comerciala infiintata in 2003 a carei activitati nu a inceput inca...din lipsa de inspiratie :(( . As vrea s-o vand si ma intereseaza,daca sunteti la curent cu preturile, cu cat as putea s-o vand si ce ar trebui sa am in vedere. Ce fac cu capitalul social? Pot sa-l scot? Inainte sau dupa vanzarea ei? Va multumesc mult.