avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Activitate Lu Adriana

Activitate Lu Adriana

Da stiam de acesti 20 %. Nu am cum sa adun 20% din nr. proprietarilor membrii, deoarece toti sunt multumiti ca nu li se opresc bani pentru plata salariului acestui administrator - casier (indeplineste ambele functii, presedintele i-a lasat mână libera si l-am auzit pe presedinte la sfarsitul sedintei in care a fost acceptat de locatari sa indeplineasca aceste functii, ca ii va da banii ce i se cuvin lui, in jur de 500 lei, cat era in 2013. Deci nu exista alta solutie ?
DIn cate am auzit, a urmat acel curs ! Insa nu stiu daca are acel atestat ! Avand o functie publica , are voie sa detina un astfel de atestat ?
La administratia scarii in care locuiesc, banii sunt incasati de catre o persoana care este cadru militar (pompier) incepand cu anul 2013.
Inainte acesta a indeplinit functia de Presedinte al asociatiei de locatari din scara unde locuiesc, iar dupa 2013, a umblat din usa in usa si a inmanat fiecarui locatar o hartie care continea asa numite nereguli si incalcari ale fostului administrator, cerand fiecarui locatar sa o citeasca si dupa o saptamana a revenit cu un tabel in care cerea fiecaruia sa semneze daca este de acord ca acesta sa fie indepartat in cadrul unei sedinte a locatarilor . La sedinta a vorbit numai el expunand greselile cu care il invinuia pe fostul administrator si a cerut locatarilor sa realeaga un nou administrator si pentru ca nimeni nu s-a oferit, presedintele asociatiei ales tot la propunerea lui, l-a numit pe el ca sa indeplineasca aceasta functie chipurile provizoriu, insa din anul 2013 si pana acum nimeni nu a cerut sa fie indepartat sau sa fie numit un nou administrator.
In plus, din anul 2015 si pana in prezent, nu s-a mai organizat nici o sedinta a asociatiei de locatari asa cum prevede legea asociatiilor care spune sa trebuie sa se organizeze in fiecare an cel putin o sedinta a asociatiei de locatari, in primul semestru al anului.
Aceasta persoana sustine ca nu are un contract incheiat cu asociatia si ca indeplineste acesta munca benevol, fara a fi remunerat. Desi legea nu-i permite sa incaseze bani sau sa taie chitanta semnata de el, chiar daca nu este remunerat.
In plus vorbeste respingator si refuza sa dea unele explicatii cand i se cer, legate de probleme cum ar fi : de ce nu merge caldura si nu avem apa calda. Imi raspunde sa ma interesez singura intrand pe site-ul Radet-ului, si daca imi aduce la cunostinta ca am vreo reclamatie de la un vecin, refuza sa imi spuna cine este acesl vecin, avand in vedere ca la mine personal nu a venit nimeni sa mi se planga de nimic.
Va rog sa imi spuneti cum il pot indeparta, avand in vedere ca este sustinut de presedintele asociatiei si de catre membrii din Consiliul administrativ, acestia fiind prieteni, iar majoritatea locatarilor sunt indiferenti si nepasatori ?