avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate AngelicaG

Activitate AngelicaG

Multumesc frumos pentru raspuns!
Curând voi merge acasa, si daca ea nu imi da acces in apartamentul nostru, ce ar tebui sa fac? Cum sa procedez? Este totusi domiciliul meu.
In legatura cu concubinul ei care s-a mutat in proprietatea noastra, este vreo modalitate de a fi evacuat?
Buna ziua!
Mama mea a decedat in 2001. Eu , sora mea si fratele meu suntem singurii mostenitori al apartamentului pe care mama mea il detinea, un ap. cu 3 camare.
In 2003 eu am plecat din tara iar sora mea a ramas sa locuiasca in acel apartament, fratele meu locuind intr-un apartament pe care l-a cumparat in rate dupa casatorie.
In 2010 eu personal am facut succesiunea pe apartamentul mamei revenindu-i fiecarui mostenitor parte egala din apartament. Mentionez ca taxele notariale si impozitul pe apartament care n-a mai fost platit din anul in care mama mea a decedat, toate aceste cheltuieli au fost suportate de mine.
Sora mea a intalnit o persoana in urma cu un an si acesta s-a si mutat in apartamentul nostru. Sora mea nu imi mai da dreptul sa mai stau in acest apartament, este vorba de perioada in care vin acasa in vacanta, intrucat spune ca ea a investit in acel apartament gen: centrala, termopane, izolatia apartamentului si este al ei.
Intrebarea mea este, are dreptul sa imi interzica accesul in apartament? Avem dreptul sa le cerem sa ne plateasca chirie, mie si fratelui meu?