avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate COMAN IULIAN

Activitate COMAN IULIAN

Buna ziua,
Conform promisiunii de vanz-cump.:" prezentul antecontract nu reprezinta un act translativ de proprietate, riscul pieirii bunului ramanand in sarcina promitentului-vinzator pina la data autentificarii contractului de vanzare cumparare". Mentionez si faptul ca acest document nu a fost autentificat la notar. La momentul actual terenul este lucrat fara contract de arenda, de societatea comerciala a caror administratori sunt persoanele cumparatoare si care au desemnat persoana imputernicita prin procura sa definitiveze contractul de vanzare cumparare. Deci revin cu intrebarea: am dreptul legal sa vand sau trebuie sa ma adresez instantei pentru anularea acestei promisiuni de vanzare cumparare si a procurii? Va multumesc.
Buna ziua,
Am o promisiune bilaterala de vanzare cumparare din 2008 a unui teren extravilan facuta de tatal meu care a decedat in 2018. La obiectul antecontractului este stipulat ca daca contractul de vanzare-cumparare nu se poate incheia din motive imputabile vanzatorului (lipsa schita cadastrala sau intabulare, lipsa certificat rol eliberat de primaria competenta elc.) partile sunt de acord ca vanzatorul sa incheie o procura in forma autentica in favoarea unui mandatar care se va ocupa personal de indeplinirea tuturor formalitalilor necesare inchelerii tranzactiei inclusiv sa plateasca pretul stabilit si sa sernneze in fata notarului pentru promitentul_vanzator contractul de vanzare cumparare. Aceasta procura a fost incheiata tot in anul 2008 de catre toti mostenitorii de atunci, timp in care promitentul cumparator prin mandatarul sau nu a efectuat nici o diligenta in acest sens, drept pentru care in baza certificatului de rol sunt proprietar mostenitor si vin cu intrebarea : Legal, pot sa vand acest teren avand procurile de la restul mostenitorilor, este nevoie de instanta sa ma repuna in drepturi? Va multumesc.