avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Activitate skydegirl

Activitate skydegirl

IN raport imi apar ambele contracte care difera doar prin nr de contract, si trebuie sa scap de unul din ele si sa corectez nr corect practic
Practic fac incetare in Revisal la nr 9 si apoi fac corectie la cel cu nr 8 sa-mi apara nr cel bun adica 9. Multumesc frumos de raspuns
Am si eu o problema in Revisal.
La angajatul Marin am contract nr 8, angajat in sept 2011.
In 8 mart.2012 il angajez pe Dumitru cu nr de contract tot 8, din cauza ca in caietul cu evidenta salariatilor nu s-a trecut Marin cu nr contract 8, si eu am dat urmatorul nr de contract noului angajat Dumitru. Am sesizat azi 28 mart ca acesti doi salariati au acelasi nr de contract. M-am pus sa fac modificare de nr la Dumitru in D-Soft si am schimbat la nr contract in 9, evident. Am transferat in Revisal si mi l-a dublat pe Dumitru, aparnad cu doua contracte 8 si 9 ca fiind active.
Revisalul inca nu l-am transmis on-line, deci noul nr nu apare la ITM. Dar as vrea sa corectez nr lui Dumitru, ca sa nu am doi angajati cu acelasi nr de contract si cum scap de dublare.
Eu m-am gandit sa fac incetare la cel cu nr 9 la Dumitru, si apoi sa fac corectie pt cel cu nr 8 la Dumitru si sa scriu 9.
Sau sa fac incetare la Dumitru cu nr 8 si m-am scapat de nr acela dublat de contract, fiindca cel cu nr 9 este activ oricum, numai sa transmit Revisalul on-line.
Nu stiu care varianta e mai ok, daca ma poate ajuta cineva...

Am primit o subventie nerambursabila pe un SRL-D in valoare de 44000 lei.S-au achizitionat in luna august 2011 mai multe utilaje pt producerea de albume foto(imprimante, laminator, masina de facut albume, masina de facut coperti pt albume) . In sept. se primeste subventia si imediat se achita furnizorii utilajelorin aceeasi luna. Subventia nu acopera valoarea totala a utilajelor, drept pt care s-a primit si un credit bancar.
Intrebarea mea este pe ce perioada se distribuie subventia la venituri daca eu am perioade diferite de amortizare a uitilajelor? Cand se achizitioneaza doar un mijloc fix pt care s-a primit subventia, stiu ca subventia se distribuie pe durata utila de viata a mijlocului fix la venituri.
Se impoziteaza aceasta subventie?
Am o intrebare...daca in bloc sau la curte cu mai multe apartamente, isi are sediul si o societate comerciala, asociatia de proprietari(asociatia fiind inregistrata la finante ) poate emite si factura (pe langa chitanta cu cheltuieli) la cererea firmei?
.....sau sub o alta reformulare....societatea poate inregistra in contabilitate cheltuielile cu intretinerea
ce-i revin si fara factura? sau este de ajuns doar chitanta de cheltuieli...va multumesc