avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Activitate Megos 45

Activitate Megos 45

Buna ziua , sunt salariat al CET PALAS DIN CONSTANTA si am urmatoarea problema care pe scurt este in felul urmator : In data de 20.06.2018 am fost sanctionat ( fara sa stiu si fara vreo hartie) cu poprirea banilor pe 2 ore si anume la noi exista o cutuma ca salariatii sa vina mai devreme cu 2 ore , 2 ore jumate la serviciu pentru ca 80% dintre salariati sunt navetisti din localitatile limitrofe orasului Costanta , iar daca s-ar respecta regulamentul intern si anume sa venim la tura de noapte la serviciu la ora 22.15 salatii care fac naveta nu ar avea cu ce ajunge acasa.Deci cu acceptul tacit al conducerii salariatii Cet.Palas vin mai devreme ( deci si eu ) la serviciu la tura de noapte si pleaca mai devreme acasa din tura de dupa amiaza. In ziua de 9.08.2018 am primit prin posta un convocator la comisia de disciplina , si anume sa ma prezint in data de 21.08.2018 ora 11 pentru a fi audiat in legatura cu cele 2 ore (doar eu dintre cei 380 de salariati ) iar eu am comunicat telefonic ca in data de 21.08.2018 ies din tura de noapte la ora 6.30 si ajung acasa la ora 7..30 si cum nu se respecta timpul de odihna nu ma pot prezenta.Ca urmare a acestui fapt mi sa comunicat ca-mi vor trimite o noua convocare , iar in data de 14 decembrie 2018 am primit tot prin posta un convocator ca sa ma prezint la comisie in data de 12 decembrie 2018 si cum nu m-am putut intoarce in timp , nu m-am putut prezentat la comisie. Ca urmare a acestui fapt am primit o a doua sanctiune tot pentru aceeasi presupusa fapta si anume in data de 27 decembrie am fost sunat de un coleg ca sa nu mai vin in tura de noapte ca este pe birou o hartie care stipuleaza ca din data de 27.12.2018 mi-a desfacut cintractul de munca tot pentru acele 2 ore si pentru ca nu m-am prezentat la comisie. In data de 3 ianuarie 2019 am primit prin posta decizia de sanctioare cu desfacerea contractului de munca . Va comunic ca numai eu din cei 380 de salariati am fost sanctionat pentru aceasta cutuma si as dori sa primesc un raspuns la aceasta speta si ce as putea face pe viitor. Mentionez ca aceasta sanctiune este contestata la Tribunalul Constanta . Va mai comunic ca in urma acestui fapt nu beneficiez de nici un fel de pritectie sociala si nici somaj , iar eu am sotia care are trei accidente vasculare si un preinfarct si viata i este pusa in pericol fara medicamente si am o fata in clasa a-XI-a la Liceul Tehnologic Ghe.Duca din Constanta. Va Multumesc si astept un raspuns .
Daca la ochiul drept am glaucom care a dus deja la pierderea vederii , iar la ochiul stang am glaucom dar inca nu mi-am pierdut ica vederea si am ciroza hepatica , hepatita c , iar daca nu beneficiez de nici un venit , care este posibilitatea sa obtin un certificat de handicap si poate pensionare anticipata deoarece cum fac putin efort , chiar si sa merg pe jos mai mult timp nu rezist mai mult de 30-40 min .Daca imi puteti da un raspuns va multumesc .Am o vechime de peste 20 ani de serviciu numai ture zi si noapte.
Daca locul de munca necesita mersul pe drumul public pe jos pentru a verifica guri de vizitare ale Cet Constanta si in timpul acestei actiuni am trecut o strada pentru a ma duce la wc - fapt probat cu martor , dupa ce mi s-au retinut pentru 5 minute cat sm fost la wc. 10% din salariu pe 2 luni , am contestat in instanta acest fapt si nu am avut castig de cauza. E corect sau nu , dat fiind faptul ca in reg.intern se specifica doar " salariatii au dreptul la repaos fuzic zilnuc si saptamanal.