avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate Lary25

Activitate Lary25

Răspuns la discuția Confirmare renuntare la UP
Exista posibilitatea unei eventuale suspendari a dreptului de a conduce pentru 90 de zile?
Buna ziua, acum un an de zile am fost prins conducand fara dreptul de a conduce un autovehicul ( fapta s-a intamplat fix intre 2 prelungirii). Mi s-a intocmit dosar penal pentru conducere fara permis.
In cazul in care judecatorul confirma ordonanta procurorului de renuntare la urmarirea penala, in cat timp imi pot recupera permisul?
Multumesc aticipat.

Situatia mea sta in felul urmator . Am permisul suspendat de pe data de 02.06.2017 in urma unui accident rutier soldat cu vatamare corporala (vatamare corporala poate e mult spus , ambulanta a fost chemata doar pentru a nu exista suspiciuni de ambele parti) , dosar nesolutionat care este inca in urmarire penala si astazi ( nu s-au adus certificate medico-legale , nici plangeri). Bun, avand dovada cu drept de circulatie , mi-am prelungit-o de-a lungul anului doar atunci cand am avut stricta nevoie. Cu cererea depusa de cateva zile , insa neprimind inca rezolutia de la procuror ( sunt arhi cunoscute cazurile de la sectorul 1 ) si aflandu-ma intr-o situatie in care nu as dori nimanui sa se afle vreodata , am fost practic obligat de circumstante (nu e o scuza e un motiv, nu intru in detalii) sa ma urc la volan . Am fost tras pe dreapta de un domn politist , mi-am recunoscut greseala neincercand sa invoc scuze. Am fost dus la sectie , audiat si mi s-a intocmit un dosar penal

Intrebarile mele sunt : Ce este de facut in acest caz?La ce pot sa ma astept avand in vedere ca nu am antecedente penale, cazier ,nu eram sub stare de ebrietate, nu am produs niciun fel de daune materiale sau fizice, samd?Care este perioada de timp (in medie) in care aceste dosare se solutioneaza intr-un fel sau in altul?Ma ajuta cu ceva sa merg in audienta la procuror si sa ii explic ca cererea mea a fost depusa in urma cu 3 saptamani si inca nu am primit nici-o rezolutie din diferite motive de logistica?



Va multumesc anticipat pentru raspunsuri , nu caut sa fiu criticat , imi asum si regret cele intamplate , la momentul respectiv era singura solutie vazuta de mine fiind presat de evenimente.