avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate strumf007

Activitate strumf007

multe multumiri pentru sfaturi

stam linistiti de acuma.B-)
Asociatul A care e si administrator are 97%
Asociatul B are 1%
Asociatul C are 1%
Asociatul D are 1%
In plus, administratorul A e prin Germania si nu e de gasit...... e cam complicata situatia...
pai persoana nu doreste sa le plateasca. Persoana in cauza e un membru al familiei mele, care s-a asociat acolo mai mult formal (dintr-o prosteasca greseala) cu 1%, nu a participat niciodata la activitatile firmei, nu a avut nici o contributie, nu a avut vreun castig de acolo..... deci iti dai seama ca nu doreste sa plateasca din buzunar aprox. 1000 euro cat e datoria... nici nu are de unde sa-i plateasca.

Vroiam sa stiu ce se poate intampla in caz ca nu plateste? Se intampla ceva grav, gen dosar/amenda penala, cum i-a zis tipa de la finante care l-a sunat?

multumesc.
deci in concluzie: persoana in cauza (asociatul cu 1%, fara a fi si administrator) ce poate sa pateasca daca nu se plateste datoria respectiva? poate sa ajunga sa aiba ceva sanctiune penala? ...
persoana in cauza este asociat in firma respectiva cu 1% .... si banuiesc ca capitalul social este 200 ron.... :)

Inca o intrebare: in situatia aceasta, cum poate pers. respectiva sa iasa din firma? El este doar asociat, nu si administrator, nu a participat niciodata la activitatile firmei (de aceea este asociat doar cu 1%), insa administratorul firmei este plecat din tara si nu este de gasit....

multumesc.
Buna ziua,

as avea nevoie de ajutorul dvs. cu urmatoarea nelamurire:

Intr-o firma sunt 4 asociati. Unul dintre asociati este si administrator. Acum firma are niste datorii la finante (datorii legate de plata impozitelor salariale). Nelamurirea mea este: cine este raspunzator pt. neplata acestor obligatii? Administratorul sau toti cei 4 asociati?

Am inteles ca e vorba chiar de caz penal, evaziune fiscala... e adevarat?

Multumesc.