avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Activitate ady68

Activitate ady68

Da. Am primit o instiintare eu si firma la care lucrez, unde scrie clar ca; citez,”DECLAR INFIINTATA POPRIREA.................pana la concurenta sumei de 6681,04 euro( la cursul BNR din ziua platii), reprezentand credit, dobanzi si costuri aferente si 4208,46 lei cheltuieli de executare silita, sume la care se vor adauga costuri suplimentare, eventuale cheltuieli de judecata, inclusiv cheltuielile de executare, ce se vor ivi pina la ultimul act de executare”(am incheiat citatul). Referitor la cele 2 conturi, am primit de la executorul judecatoresc, incheieri privind eliberarea sumelor realizate din executarea silita din luna noiembrie 2014 pina in februarie 2016, unde se specifica clar unde merg banii. O cota reprezentand cheltuieli de executare silita si o cota spre contul creditorului urmaritor la banca de unde am luat creditul. Doresc sa mentionez ca de atunci nu am mai primit nici o incheiere. Iar in legatura cu actualizarea, nu am fost anuntat ca mi-a crescut creanta.
Multumesc anticipat. Cu stima si respect.


Am luat un credit de la Raiffeisen Bank in anul 2008. Din anumite motive nu am mai putut achita creditul. In anul 2014, s-a infiintat poprirea pe salariu pe o suma de 6800 de euro, O parte din bani catre executorul judecatoresc si o parte catre banca, intr-un cont colector. Dupa 4 ani de propriri, am sunat la banca si mi s-a spus ca datoria mea este acuma de 8100 de euro. Adica dupa 4 ani de poprire, si plati catre executorul judecatoresc, creditul meu a crescut in loc sa scada, lucru pe care nu pot sa-l inteleg. Are voie banca sa mareasca valoarea creditului in timpul popririi,ce as putea sa fac in acest sens si cui ma pot adresa?