avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate marian_sg8

Activitate marian_sg8

Iar celelalte variante legate de, vanzare ,de facut cadou si de cesionat nici nu poate fi vorbab pt ca nu fac obiectul discutiei,firma fiind in procedura de dizolvare dupa cum scrie si in hartia de "Furnizare de informatii" ...pe care am scos-o de la ORC ...."Mentiuni pe flux : ,inregistrare pe flux,in curs de solutionare,privind dizolvarea ...." ...pe "refux" numai stiu ce se intampla probabil ca ma vor dat exemplu in piata publica...;)
Cei de la ORC, draga Romy, si-ti multumesc pt promtitudine,cea care se ocupa de aceste operatiuni si care cred ca are pregatirea necesara,care m-a intrebat, daca stiu eu precis ca daca nu este asa, adica cu lichidator, ce sa mai zic ...
Va multumesc tuturor pt. raspuns !Mai am o nelamurire : deci,nu am datorii la DFP,la TVA ,CAS...etc ,impozitul pe cladiri si terenuri achitat,pe 2007,de ce trebuie numit lichidator daca sunt unic asociat ?In lege zice la art. 236_1 ca nu se numeste lichidator,si dizolvarea atrage transmiterea universala a patrimoniului catre asociatul unic,( cum se face asta nu stiu),sau nu inteleg eu..am citit in legea 31_1990 republicata in MO 1066_2004.Bun, nu fac opozitie la tribunal,am recurs in februarie,si mai departe, fizic,ce se intampla,care este procedura,pt ca am cumparator,la teren si la cladire,acesta dorind sa cumpere pe persoana fizica,nu stiu ce sa fac...
Inca o data multumiri !
Am si eu nevoie de un sfat daca se poate, firma este srl cu asociat unic ,nu am depus bilant contabil la ORC in 2005,2006 si 2007. firma a fost data in judecata de ORC pt dizolvare ...actiunea este in curs.. cu termen la tribunal in februarie ,nu am nici un fel de datorii la stat sau tertzi,nu s-a depus declaratie pt suspendarea activitatii nici la fnante nici la ORC.Am pe firma un teren si o cladire,azi am depus bilant pe 2005 si pe 2006...dar as vrea sa merg in continuare cu dizolvarea firmei...mentionez sunt unic asociat...ce se intampla cu bunurile care sunt in firma :terenuri cladiri si utilaje etc.Trebuie neaparat numit lichidator?