Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare / Lichidare SRL asociat unic fara activitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare / Lichidare SRL asociat unic fara activitate

Doresc ajutor juridic, in Bucuresti, pt vanzare / lichidare SRL, asociat unic, fara activitate, cod CAEN 521 ( comert cu amanuntul in magazine nespecializate ).
Cum este mai bine , sa o vand sau sa o inchid ?
Mai bine o vinzi.
Este mult mai putina bataie de cap ptr tine.
de convenienta din pct d vedere financiar este sa o suspendati. in felul acesta oricand veti avea nevoiede ea pentru vreo initiativa o puteti reactiva fara a fi nevoita sa deschideti o alta sau daca veti gasi un cumparator bun o puteti vinde prin cesiune de parti sociale.daca veti vrea sa o inchideti in primul rand trebuie sa va vina control de la finante
Este mai convenabila suspendarea activitatii sau vanzarea firmei decat dizolvarea sau lichidarea acesteia, aceste operatiuni implicand costuri mai mari.
Am si eu nevoie de un sfat daca se poate, firma este srl cu asociat unic ,nu am depus bilant contabil la ORC in 2005,2006 si 2007. firma a fost data in judecata de ORC pt dizolvare ...actiunea este in curs.. cu termen la tribunal in februarie ,nu am nici un fel de datorii la stat sau tertzi,nu s-a depus declaratie pt suspendarea activitatii nici la fnante nici la ORC.Am pe firma un teren si o cladire,azi am depus bilant pe 2005 si pe 2006...dar as vrea sa merg in continuare cu dizolvarea firmei...mentionez sunt unic asociat...ce se intampla cu bunurile care sunt in firma :terenuri cladiri si utilaje etc.Trebuie neaparat numit lichidator?
neavand datorii, bunurile firmei va revin, bineinteles dupa achitarea taxelor .;)