Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dizolvare/lichidare SRL cu asociat unic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dizolvare/lichidare SRL cu asociat unic

sunt administrator la o SRL cu asociat unic.....firma are o datorie la administrator de aprox 2500 lei(sunt din imprumuturi facute in contabilitate)....pe administrator nu il mai intereseaza banii respectivi...cum e mai bine: sa o vand,cesionez sau sa o dizolv si sa o lichidez?intervin lichidatorii din cauza datoriei sau administratorul poate face o declaratie sau ceva de genul asta ca nu il mai intereseaza banii?care solutie e mai putin costisitoare?ar fi o solutie sa nu mai depun bilantul si celelalte declaratii fiscale si sa o las sa se dizolve prin tribunal?am auzit o situatie: sa inchid activitatea temporar doar la finante(fara sa fac nimic la registrul comertului) si daca in decursul unui an nu o redeschid, firma se dizolva de la sine fara nici o cheltuiala din partea mea...asa este?sau cum? va rog sa ma ajutati. va multumesc
la dizolvarea de drept...tot ai treaba cu lichidatorul...mai bine o vinzi.
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii
ana_lov3s_u a scris:
sunt administrator la o SRL cu asociat unic.....

Din ce spui mai jos inteleg ca esti asociat, nu administrator.

firma are o datorie la administrator de aprox 2500 lei(sunt din imprumuturi facute in contabilitate)....pe administrator nu il mai intereseaza banii respectivi...cum e mai bine: sa o vand,cesionez sau sa o dizolv si sa o lichidez?intervin lichidatorii din cauza datoriei sau administratorul poate face o declaratie sau ceva de genul asta ca nu il mai intereseaza banii?

Daca esti asociat unic, poti decide sa dizolvarea societatii cu lichidare simultana. In acest caz e obligatoriu ca in hotarare sa expui modul de stingere a datoriilor si de colectare a creantelor. Daca administratorul renunta la bani, anexezi declaratia lui in acest sens. Daca faci aceasta procedura simplificata NU INTERVINE NICIUN LICHIDATOR.

care solutie e mai putin costisitoare?ar fi o solutie sa nu mai depun bilantul si celelalte declaratii fiscale si sa o las sa se dizolve prin tribunal?

Nu stiu cine ti-a dat informatii, dar sunt cam pe langa realitate. Nu se dizolva "prin tribunal", pentru ca judecatorul delegat la RC este de la Tribunal. Daca nu depui situatiile financiare, intr-adevar se poate dispune radierea din oficiu, dar asta se intampla extrem de rar!

am auzit o situatie: sa inchid activitatea temporar doar la finante(fara sa fac nimic la registrul comertului) si daca in decursul unui an nu o redeschid, firma se dizolva de la sine fara nici o cheltuiala din partea mea...asa este?

:)) NU! Nu poti sa inchizi activitatea decat la registrul comertului. Perioada maxima in care poti sa stai fara activitate e de 3 ani, iar dizolvarea de dupa nu se face fara nicio cheltuiala, numai radierea din oficiu se face fara cheltuiala ta!
gabriela paduraru a scris:
la dizolvarea de drept...tot ai treaba cu lichidatorul...mai bine o vinzi.

Nu e chiar asa, Gabriela, exista si dizolvare fara lichidator. In plus, cine e atat de inconstient sa cumpere o societate cu datorii si cu activitate neclara?
ana_lov3s_u a scris:

pe administrator nu il mai intereseaza banii respectivi...

nu vad decat datoriile catre administrator...si depre acestea se poate face vb in vanzare-cumparare..cesiune...ca ex: admin nu are nico pretentie...deci, datoria este catre admin..nu catre stat...si chiar daca ar fi catre stat stii bine ca se pot vinde si sc cu astfel de datorii.
activitate nedeclarata...nu am citit nicaieri in speta...doar daca nu a depus acea declaratie la orc...

cum spuneai si tu...in privinta dizolvarii fara lichidare: rar..dar se intampla...dar uite, ca de un timp..orc din orasul meu nu mai lasa sa treaca alea 6 luni de la dizolvarea de drept...
N-am zis "nedeclarata", am zis neclara. In fine, poate sunt prea obisnuita cu due diligence-uri inainte de achizitia societatilor...