avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare / Lichidare SRL asociat unic fara activitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare / Lichidare SRL asociat unic fara activitate

Doresc ajutor juridic, in Bucuresti, pt vanzare / lichidare SRL, asociat unic, fara activitate, cod CAEN 521 ( comert cu amanuntul in magazine nespecializate ).
Cum este mai bine , sa o vand sau sa o inchid ?
Cel mai recent răspuns: av_emy , utilizator 14:03, 24 Septembrie 2009
Iar celelalte variante legate de, vanzare ,de facut cadou si de cesionat nici nu poate fi vorbab pt ca nu fac obiectul discutiei,firma fiind in procedura de dizolvare dupa cum scrie si in hartia de "Furnizare de informatii" ...pe care am scos-o de la ORC ...."Mentiuni pe flux : ,inregistrare pe flux,in curs de solutionare,privind dizolvarea ...." ...pe "refux" numai stiu ce se intampla probabil ca ma vor dat exemplu in piata publica...;)
sunt administrator la o SRL cu asociat unic.....firma are o datorie la administrator de aprox 2500 lei(sunt din imprumuturi facute in contabilitate)....pe administrator nu il mai intereseaza banii respectivi...cum e mai bine: sa o vand,cesionez sau sa o dizolv si sa o lichidez?intervin lichidatorii din cauza datoriei sau administratorul poate face o declaratie sau ceva de genul asta ca nu il mai intereseaza banii?care solutie e mai putin costisitoare?ar fi o solutie sa nu mai depun bilantul si celelalte declaratii fiscale si sa o las sa se dizolve prin tribunal?am auzit o situatie: sa inchid activitatea temporar doar la finante(fara sa fac nimic la registrul comertului) si daca in decursul unui an nu o redeschid, firma se dizolva de la sine fara nici o cheltuiala din partea mea...asa este?sau cum? va rog sa ma ajutati. va multumesc
srl cu asociat unic si datorii la bugetul de stat cat si la terti.ce se poate intampla in acest caz? societatea are doar bunuri mobile. ce sfaturi imi dati? sa cer eu intrarea in insolventa? sa cesionez? multumesc si astept un raspuns plsss!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dizolvare/lichidare srl cu asociat unic ana_lov3s_u ana_lov3s_u sunt administrator la o SRL cu asociat unic.....firma are o datorie la administrator de aprox 2500 lei(sunt din imprumuturi facute in contabilitate)....pe ... (vezi toată discuția)
Activitate suspendata choco choco Am un SRL impreuna cu un asociat strain ( cu care nu mai tin legatura), firma are momentan activitatea suspendata si de fapt nu am avut activitate deloc. Am ... (vezi toată discuția)
Urmari nedepunere bilant ana_lov3s_u ana_lov3s_u Am auzit ca tarifele expertilor contabili sunt f mari pt semnarea bilantului iar firma mea a fost tot timpul in pierdere...Daca nu depun bilantul pe anul ... (vezi toată discuția)