avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1963 soluții astăzi
Forum Activitate emilia_m

Activitate emilia_m

scuze ramane la 60,000 cu grila de 69 :-)
Din cate am inteles pretul a fost agreat intre parti la EUR 40,000 si a fost platit ca atare.

Cat despre procesul succesoral - nu prea am informatii si nu prea stiu cum sa le obtin (nici n-as vrea sa-i stresez pe vanzatori cu prea multe intrebari -poate nejustificate - ca sa nu se razgandeasca).... stiu ca decesul a survenit in toamna lui 2007.

Exista baze de date publice in care se poate urmari un astfel de proces sucesoral?

Ca o paranteza, juristul bancii mele s-a uitat azi peste documente si mi-a zis ca i se par ok. I-am spus ca vanzatorul initial a decedat intre timp si nu m-a intrebat de eventuali mostenitori posibil-nemultumiti.
Buna Avlil,

multumesc pentru opinie. Intrebarea mea este - in ipoteza ta - cum pot atenua acest risc?

Cum as putea sa ma feresc de acest risc?

Emilia
Multumesc pentru sfat.

In momentul acesta imobilul se afla sub ipoteca la o banca - a fost achitat prin credit.

Ramane sa vad daca si banca mea il va accepta.

Emilia
Super!

chiar imi doresc apartamentul asta si n-as vrea sa-l ratez pe motiv ca sunt prea suspicioasa!

emilia
Intradevar, pretul de 60,000 a fost platit (ba chiar cu credit).

Taxele au fost masurate insa pentru 69,000 - conform grilei.

Intrebarea mea se referea la posibilitatea de contestare a unei tranzactii doar pentru ca s-a incheiat la un pret sub grila notarilor.

Emilia
Buna seara!

am mare nevoie de opinia dumneavoastra! Doresc sa cumpar un apartament si din documentatia prezentata de vanzatori rezulta ca in decursul anului 2007 acestia au cumparat in baza unui contract de vz-cump. un apartamnet la pretul de EUR 60,000 pentru care au primit un credit bancar.

Aspectul care ma ingrijoreaza este ca taxele precepute de notar s-au calculat la suma de EUR 69,000 - conform grilei notarilor, de unde se deduce catranzactia s-a facut la un pret mai mic decat cel de piata (cumparatorii si vanzatorii fiind de altfel rude).

Intre timp, primul vanzator a decedat. Exista riscul ca diversi mostenitori sa conteste acest act de vanzare cumparare? In acest caz, eu pot fi considerata cumparator de buna credinta sau risc pierderea proprietatii?

Multumesc,

Emilia