avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1767 soluții astăzi
Forum Activitate anjuna

Activitate anjuna

Răspuns la discuția platitor de tva fost neplatitor
Buna ziua
M-ati putea ajuta cu inregistrarile contabile ce se fac in aceasta situatie ?

371 = 378 cu soldul lui 378
371=4428 cu soldul lui 4428
635=4426 cu 24% aplicat valorii ramase in 371

sunt corecte ? am mai vazut o "varianta" de ajustare a tva in cazul trecerii la neplatitor de tva , insa cea de sus mi se pare mai logica . Problema e ca nu stiu dca ae corecta.
Multumesc anticipat
Buna ziua. Va rog ajutati`ma intr`o problema care mi`a ramas neclara. Este vorba de retinerile din salariu. Am cautat ...si am inteles ca decizia de imputare nu mai are valoare..nu mai este specificata in Codul Muncii...iar pe baza acesteia nu am dreptul sa fac retineri din salariu. Pagubele din vina salariatul;ui se cerceteaza ..se face comisie...iar retinerile se fac numai pe baza unei hotarari judecatoresti .... Ce am vazut pe forumuri...am vazut ca aici intra cazul pagubelor mari masini ..utilaje..etc()
Totusi .... de exemplu la firma la care lucrez ...se practica decizia de imputare pt urmatoarele situatii : depasire suma alocata convorbirilor telefonice, echipament de lucru ne`-predat /pierdut si contravaloarea cursurilor efectuate in cadrul firmei in cazul angajatilor ca pleaca mai devreme de 3 ani (am angajament de plata pt acestea.).

este sau nu legal sa retin in statul de plata si salariu bani pt aceste situatii ?