avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate contabilitateglass@gmail.com

Activitate contabilitateglass@gmail.com

Răspuns la discuția PFA _cod CAEN 0149
Va multumesc.
Răspuns la discuția PFA _cod CAEN 0149
Va multumesc .Dar trebuie sa precizez ca ma refeream la o livrare catre alte magazine (eu doar livrez mierea la borcan )....nu fac comert en-detail.Conform OUG 28/1999(unde sunt prevazute niste exceptii)."""""a) comerțul ocazional cu produse agricole din producție proprie efectuat de către producătorii agricoli individuali, autorizați în condițiile legii, în piețe, târguri, oboare sau în alte locuri publice autorizate;"""....eu doar intrebam daca am voie sa ditribui mierea la borcan catre magazinele alimentare care urmeaza sa o comercializeze si daca am obligativitatea utilizarii casei de marcat.Va multumesc anticipat.
Buna ziua. Daca am PFA , cod CAEN.0149, pentru a vinde la borcan mierea de albine in magazine (pe baza de factura).. , imi trebuie casa de marcat???Acea tranzactie va fi ocazionala (poate lunara) ....Incasarea se poate face cu chitanta ???Trebuie deschis alta cod CAEN??..mentionez ca in prezent , ditributia mierii de albine o fac en-gro pe baza de factura si incasarea prin banca (lucrez cu persoane juridice).Multumesc anticipat.D.C.