Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA _cod CAEN 0149
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA _cod CAEN 0149

Buna ziua. Daca am PFA , cod CAEN.0149, pentru a vinde la borcan mierea de albine in magazine (pe baza de factura).. , imi trebuie casa de marcat???Acea tranzactie va fi ocazionala (poate lunara) ....Incasarea se poate face cu chitanta ???Trebuie deschis alta cod CAEN??..mentionez ca in prezent , ditributia mierii de albine o fac en-gro pe baza de factura si incasarea prin banca (lucrez cu persoane juridice).Multumesc anticipat.D.C.
Indiferent cat de des sau nu, cat de mult sau nu, daca vindeti catre persoane fizice intr-un spatiu inchiriat intr-un magazin, va va trebui casa de marcat fiscalizata pe acel punct de lucru.
Va multumesc .Dar trebuie sa precizez ca ma refeream la o livrare catre alte magazine (eu doar livrez mierea la borcan )....nu fac comert en-detail.Conform OUG 28/1999(unde sunt prevazute niste exceptii)."""""a) comerțul ocazional cu produse agricole din producție proprie efectuat de către producătorii agricoli individuali, autorizați în condițiile legii, în piețe, târguri, oboare sau în alte locuri publice autorizate;"""....eu doar intrebam daca am voie sa ditribui mierea la borcan catre magazinele alimentare care urmeaza sa o comercializeze si daca am obligativitatea utilizarii casei de marcat.Va multumesc anticipat.
Inseamna ca ceea ce vreti este sa vindeti catre alte firme care au magazine, adica puncte de desfacere. In acest caz nu va trebuie casa de marcat si vindeti catre acele firme tot numai cu factura si chitanta.
Va multumesc.