avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Activitate Dana9012

Activitate Dana9012

Daca am schimbat domiciliul din provincie în București acum 8 ani, dar am rămas înregistrată ca traducător autorizat cu domiciliul anterior (eu neprofesand niciodată, doar m-am înregistrat după terminarea studiilor), trebuie sa merg în provincie la Tribunal și sa cer excluderea mea din lista traducătorilor? Nu intenționez sa profesez nici în viitor. Sau dacă nu profesez, nu este nevoie de a notifica Tribunalul? Mulțumesc.
Am cumparat o garsoniera acum 6 ani în Bucuresti. La scurt timp după mutare, am realizat ca are în toate actele trecut nr scării greșit. Cel de la care am cumpărat nu mi a spus.
Blocul are trei scari. Garsoniera e la scara 1 fizic, dar în acte e trecuta scara 3.
De asemenea, schița garsonierei este greșit realizata. Are baia și bucătăria pe diagonala, ori în realitate acestea sunt pe aceeași parte.
Și pe schița aceea și pe actul de vânzare cumpărare, încă de la primul proprietar apare eroarea cu nr scării.

Va rog sa îmi spuneți unde trebuie sa merg în București pentru a modifica actele. În prezent toate actele, toate contractele sunt cu scara trecuta greșit,asa cum apare în buletin, acesta fiind emis în baza contractului de vz cumpărare cu aceeași eroare. Mulțumesc.
Multumesc pentru raspuns, s-a clarificat situatia.

ynocentta a scris:

Dispozitia in vigoare privitoare la ordinea de stingere a datoriilor prevede ca se achita concomitent suma de baza +penalitatile aferente,
In conditiile in care dv ati achitat o parte din restanta in evidenta asociatiei de proprietari a ramas o fractiune care atrage noi penalizari
Pentru clarificarea situatiei,solicitati presedintelui de asociatie sa va justifice cu documente suma impusa

Multumesc pentru raspuns, s-a clarificat situatia.

ynocentta a scris:

Dispozitia in vigoare privitoare la ordinea de stingere a datoriilor prevede ca se achita concomitent suma de baza +penalitatile aferente,
In conditiile in care dv ati achitat o parte din restanta in evidenta asociatiei de proprietari a ramas o fractiune care atrage noi penalizari
Pentru clarificarea situatiei,solicitati presedintelui de asociatie sa va justifice cu documente suma impusa

Asa este, trebuie achitat tot si nu mai sunt probleme, doar ca alte urgente isi fac locul si iata ca mai ramanem in urma.

Intre timp am vorbit cu admin si am clarificat problema. In fisa lui aveam cifra corecta finala ramasa de plata, doar la avizier, datorita procedurilor pe care le au, s-a trecut restanta de pe luna anterioara.

Dr.Virgil Dan Amza a scris:

cea mai sigura metoda este sa platiti tot iar luna urmatoare sa apara ZERO ....

Buna ziua, datorita unor probleme, am ramas in urma cu plata intretinerii, insa luna de luna platesc cate putin pentru a-mi achita datoria.

Luna trecuta, dupa ce am fost la administratie si am platit o suma de bani si chiar am cerut administratorului sa imi confirme cat mai am de plata, mai aveam restanta cca 504 lei, iar luna aceasta observ la rubrica restante o suma mai mare, adica 648 lei. Este vorba de o deferenta de cca 140 lei.

Observ pe tabel si o rubrica "penalitati", unde este este trecuta suma de 10lei, nicidecum o suma mai mare...

De unde sa fie diferenta de cca 140 lei la rubrica "restante"?
Sunt penalitati din partea furnizorilor de apa si gaze? Dar asa diferenta nu am mai observat in alta luna...

Cum pot proceda la recalcularea sumei restante? Trebuie facuta o cerere catre administrator? Ce trebuie sa contina aceasta? Multumesc.