avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate io_vas

Activitate io_vas

Răspuns la discuția Partaj teren
Stimata doamna, daca atunci as fi banuit macar ca o sa ajung in situatia actuala actionam cu totul altfel.
Banii nu au fost scosi din cont, erau bani stransi de-a lungul timpului de catre parintii mei, oameni simpli care nu foloseau ca depozit institutii de profil.
Răspuns la discuția Partaj teren
La momentul tranzactiei cei doi mostenitori erau inca in viata. Daca unchiul nu ar fi avut mostenitori in viata la acel moment, normal ca se facea donatie si nu vanzare-cumparare.
Dovezi cu privire la plata terenului sunt, dar la ce folos ca nu sunt acceptate, martorii (cei care au fost de fata la tranzactie) fiind rude de gradul I. Evident ca de fata a fost si fosta sotie, dar m-as mira sa recunoasca faptul ca plata a facut-o tatal meu. Ar fi chiar o speta interesanta : ea sa ceara 50% dintr-un bun fata de care sa recunoasca ca nu are nici o participatie la achizitia lui.
Răspuns la discuția Partaj teren
Revin cu detalii suplimentare.
Atat vanzatorul (unchiul meu) cat si mostenitorii acestuia nu mai sunt in viata, deci nu e nici un pericol din pdv al mostenitorilor.
Donatia (pentru terenul extravilan) este clara, este numai pe numele meu, in schimb vanzarea-cumpararea (pentru terenul intravilan) este pe numele meu si a fostei sotii.
Intentia unchiului meu a fost sa ne dea mie si surorii mele de pomana aceste doua loturi de teren, neavand rude mai apropiate decat pe noi.
Parerea mea este ca nu a avut loc nici o frauda prin actul de vanzare-cumparare, dar ma tem ca ne departam de subiect.
Problema este ca fosta sotie are pretentii la un bun pentru care, din punct de vedere omenesc, nu ar avea nici un drept. Si iata de ce spun asta :
1. nu a platit nimic pentru acel bun, plata fiind facuta de tatal meu
2. nu a manifestat nici un interes pana acum fata de acel bun, in decurs de 12 ani a vizitat acel teren doar de doua ori
3. initial acel teren a vrut a fi donat mie si nu la amandoi
Doamna Romascanu sublinia urmatorul fapt: cota parte ce se cuvine fiecaruia din soti se stabileste in raport cu contributia sa la dobandirea bunurilor comune. Dat fiind faptul ca fosta sotie nu are absolut nici o contributie la dobandirea terenului, pretentiile ei mi se par exagerate. E adevarat ca afirmatia de mai innainte trebuie si probata in fata instantei, de aceia am pus intrebarea daca rudele de gradul I pot fi admisi ca martori.
Răspuns la discuția Partaj teren
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Mi-as mai permite o intrebare : persoanele prezente la tranzactia respectiva - aici ma refer la vanzare-cumparare - pot fi admisi ca martori avand in vedere ca sunt rude de gradul I (sora, cumnat si tata) ?
Discuție Partaj teren
Buna ziua.
Am o problema privind partajul unui teren.
In timpul casatoriei un unchi a hotarat sa ne dea mie si sorei mele, sub forma de donatie, doua terenuri, un teren situat in extravilan si unul in intravilan. Mentionez ca la momentul respectiv unchiul avea 2 mostenitori in viata.
Ajungand la notar, acesta ne-a sfatuit ca ar fi bine ca terenul extravilan sa ni-l dea printr-un act de vanzare-cumparare pentru a nu putea fi atacat de catre mostenitori.
Am urmat sfatul notarului si am facut actul de vanzare-cumparare pe terenul intravilan, celalat (extravilan) ramanand pe act de donatie. Neavand resurse financiare, plata taxelor notariale a fost facuta de tatal meu. Dat fiind faptul ca unchiul meu a avut in intentie sa ne doneze terenul, pe actul de vanzare-cumparare se specifica faptul ca a fost incasata valoarea de xxx lei de la noi cumparatorii, dar in fapt nu am platit nici un ban, unica cheltuiala facuta fiind taxele notariale care dupa cum am spus mai sus a fost achitate de catre tatal meu.
Pe actul de vanzare-cumparare suntem trecuti atat eu cat si fosta sotie ca, cumparatori.
Acum fosta sotie a initiat un act in justitie prin care cere 50% din terenul respectiv.
Mentionez ca la momentul actual unchiul meu nu mai traieste, iar la acea vanzare-cumparare au fost de fata unchiul meu, eu si fost sotie, sora si cumnatul meu, tatal meu si evident notarul.
Intrebari :
1. am vreo sansa sa demostrez ca nu are dreptul la acel teren si ca cererea ei este nejustificata ?
2. daca nu, avand in vedere ca in timpul casatoriei veniturile mele au fost aproximativ 70% din veniturile familiei, exista posibilitatea ca impartirea terenului sa se faca proportional ? Daca da, mi-ar fi de mare ajutor un act normativ.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.