avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate eupopescu

Activitate eupopescu

Acum e clar. Va multumesc tuturor pentru clarificare si pentru timpul dvs! O zi frumoasa in continuare.
pfa activitati independente
Buna seara!

Pe internet sunt articole contradictorii.

1. Contributia CAS si CASS pe 2023 se calculeaza tinand cont de venitul brut, sau de net?
2. Contributia CAS si CASS pe 2024 se calculeaza tinand cont de venitul brut, sau de net?

Multumesc pentru clarificare.

PS: pfa, activitati independente
multumesc frumos pt raspuns.
Buna ziua! Am doua intrebari/nelamuriri:

1. Pe PFA, fac una sau doua mici vanzari comerciale pe an. Stocul de marfa intra in gestiune intr-o singura zi, si iese din gestiune in aceeasi zi. Trebuie sa completez un raport de gestiune zilnic tot anul, in fiecare zi a anului?

2. Facturile anulate (ex. greseli sau teste in sistemul online) trebuiesc tiparite si pastrate alaturi de cele bune? Sau trebuie mentionate in vreun registru (nu sunt platitor TVA)?

Daca nu le pastrez in registrul jurnal, seriile facturilor bune vor arata lipsa unor facturi. Ma gandesc ca rostul seriilor este sa fie neintrerupt. Gresesc? As avea probleme la un control ANAF?

Multumesc pentru timpul dvs.
Va multumesc.
Citez din intrebarea initiala

"In primul rand, multumesc pentru dispozitia de a raspunde la aceasta intrebare intr-un limbaj simplu, fara trimiteri la lege, care numai lamuritoare nu este."

M-am straduit sa formulez intrebarile punctual, 1,2, etc. Inteleg ca fiecare are timpul lui limitat, dar ce inseamna "detalierea pe tipuri de cheltuieli"?

Ati spus ca "Da, veti face...totalul tuturor veniturilor brute impozabile ... La fel pentru cheltuieli.."

Trec totaluri cheltuieli de genul

1. | Cheltuieli intretinere sediu social | 2000 Ron |
2. | Cheltuieli internet | 500 Ron |

Samd?

As aprecia de asemenea raspunsul la ultima intrebare. :)
Prin urmare, tabelul ar arata asa (sa zicem ca am un sg tip de venit):

1. | Total venituri 2017 | 2000 Ron |
2. | Total cheltuieli 2017 | 500 Ron |

Am inteles corect?

Multumesc.
In primul rand, multumesc pentru dispozitia de a raspunde la aceasta intrebare intr-un limbaj simplu, fara trimiteri la lege, care numai lamuritoare nu este.

[ Am citit legea privind "Registrul de evidență fiscală", am citit cam tot ce s-a publicat pe net cu privire la completarea acestui registru, am urmarit materialele video ale dnei Luiza samd. ]

Din pacate, nu am gasit niciun exemplu concret in acest sens. Tabelul are doar 3 coloane.

1. Cum fac in tabel deosebirea dintre cheltuieli si venituri?
2. Trec totalul veniturilor intr-un an pe un rand, si sub el totalul cheltuielilor?
3. Sau, trebuie sa trec fiecare intrare de venit pe cate un rand, si apoi cate o cheltuiala pe fiecare rand?
4. In tabelul model nu este trecuta o casuta de totaluri. Asa trebuie sa fie?
5. Daca am mai multe categorii de venit, trebuie sa am cate un registru separat? Daca nu, concret, cum fac diferenta? Trec codul CAEN inainte de descrierea venitului?
6. Exista vreun fisier completat cu cateva intrari, pentru exemplificare, care mi-a scapat din vedere?

Am vazut intrebari similare in rubrica de comentarii inclusiv in articole de pe avocatnet.ro, fara ca autorul articolului sa dea vreun raspuns, desi erau zeci de like-uri/thumbs-up pentru acea intrebare. Probabil, astfel de intrebari ii pot parea stupide unui contabil. Pentru leguitor, sigur sunt, dovada modul in care legea este fomulata. Pentru noi, cei de rand, raman intrebari "bune",

Multumesc.