avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1431 soluții astăzi
Forum Activitate GeorgeGh

Activitate GeorgeGh

In cazul unui accident de masina,in care s-a intocmit dosar penal,victima fiind in cat timp de la data accidentului poti actiona in instanta ?
Am fost implicat intr-un accident rutier ca victima.Am fost lovit din spate iar cel care a comis accidentul nu are asiguare auto.S-a intocmit dosar penal deoarece s-a lasat cu victime.Persoana accidentata a fost din masina celui care a produs accidentul si a stat cateva ore in spital.M-am adresat politiei care a constatat accidentul pentru a afla datele de identitate ale celui care m-a lovit si a masinii acestuia cu intentia de a-l actiona in judecata.Politia mi-a refuzat acest drept pe motiv ca nu este legal sa divulge datele cu caracter personal,eu fiind,repet parte vatamata in acest dosar.Eu cui trebuie sa ma adresez pentru a-mi recupera prejudiciul produs masinii mele si cum pot actiona in instanta?Mentionez ca nu am asiguare CASCO,am asigurare obligatorie RCA iar acestia mi-au spus ca nu ma pot despagubi cu nimic.Va rog din suflet sa ma indrume cineva pentru a gasi o rezolvare a acestei probleme