Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident rutier cu victimă provocat de o mașină ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident rutier cu victimă provocat de o mașină fără RCA, cu șofer a cărui identitate n-o știu pentru că poliția nu vrea să mi-o comunice. Cui trebuie să mă adresez pentru a-mi recupera prejudiciul?

Am fost implicat intr-un accident rutier ca victima.Am fost lovit din spate iar cel care a comis accidentul nu are asiguare auto.S-a intocmit dosar penal deoarece s-a lasat cu victime.Persoana accidentata a fost din masina celui care a produs accidentul si a stat cateva ore in spital.M-am adresat politiei care a constatat accidentul pentru a afla datele de identitate ale celui care m-a lovit si a masinii acestuia cu intentia de a-l actiona in judecata.Politia mi-a refuzat acest drept pe motiv ca nu este legal sa divulge datele cu caracter personal,eu fiind,repet parte vatamata in acest dosar.Eu cui trebuie sa ma adresez pentru a-mi recupera prejudiciul produs masinii mele si cum pot actiona in instanta?Mentionez ca nu am asiguare CASCO,am asigurare obligatorie RCA iar acestia mi-au spus ca nu ma pot despagubi cu nimic.Va rog din suflet sa ma indrume cineva pentru a gasi o rezolvare a acestei probleme
Manuela Rășină, administrator
Identitatea soferului o poti afla, iar despagubirile vor fi platite dar nu de catre sofer
Pentru a putea fi despagubit trebuie să deschideți dosar de dauna la FPVS_ Fondul de protecție al victimelor strazii
Daca aveti certitudinea ca la data evenimentului rutier autoturismul nu era asigurat prin polita RCA, va puteti adresa BAAR pentru a deschide dosar de dauna.
Plata despagubirii se va face dupa solutionarea definitiva a dosarului penal.