avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Activitate carami

Activitate carami

Buna ziua, am o dilema cu un teren pe care sunt in curs sa-l cumpar la Comarnic. Terenul este in spatele altor terenuri iar accesul pana la acesta trebuie sa se faca pe un drum de servitute am inteles. Persoana pe al carui teren se afla drumul nu este de acord ca acel drum sa fie folosit, si nici nu ne lasa sa punem pietris, sau asfalt. Cei de la agentie tot ne zic ca nu e problema, ca primaria o sa rezolve.
Puteti sa-mi spuneti va rog daca de fapt primaria este cea care decide daca drumul se foloseste sau nu? sau daca proprietarul terenului cu drum are un cuvant de zis?
Multumesc,
Ioana
Am urmarit temele legate de bielete la ordin emise fara acoperire. Sper sa nu fi repetat subiectul aici, imi cer scuze daca s-a vorbit deja de asta. E vorba de o firma care a emis un bilet la ordin, dar care, ulterior datei biletului, a fost inchisa. Marfa i s-a livrat deja. Cand am vrut sa incasez biletul banca l-a intors pentru ca firma nu avea fonduri si in plus de asta era si lichidata.

Persoana in cauza s-a mutat din Bucuresti, si-a deschis o alta firma in alt oras, refuzand orice contact, sau intelegere pentru rezolvarea situatiei. Incerc sa gasesc solutia cea mai rapida de a recupera banii.
Multumesc.