avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1110 soluții astăzi
Forum Activitate andreea_lazar

Activitate andreea_lazar

Buna ziua.
Incerc sa ma lamuresc de ceva timp...:srl devine platitor cu 01.09.2022.
de exemplu, pe data de 01.09.2022 am o factura de retur pentru marfa care o aveam inainte sa devin platitor de tva.
cum o inregistrez?cu tva sau fara?
multumesc
este gestiune global valorica.
cum pot sa fac acest inventar?
multumesc din suflet ptr toate raspunsurile.
Asa este...de unde sa stie:(.
asta ar insemna sa iau fiecare factura in parte si sa fac nota contabila?
va intreb ca nu reusesc sa ii dau de capat, nu m am intalnit cu asta pana acum
multumesc.
este posibil cumva sa fac din Saga aceasta "cunoastere" din 371 cat este aferent 19,respectiv 9?
multumesc frumos.
in Saga, mi am creat 2 gestiuni, respectiv de 9 si 19%, sa pot sa introduc facturile cu tva.Este corect asa?
am 2 cote de tva, 9%,respectiv 19 %.
La marfa care o am in stoc, pana sa introduc stornarile, trebuie sa stiu cata marfa este cu 9,respectiv cu 19%?
Cum fac aceasta situatie in Saga?Ar trebui printr un inventar?
si, sa inteleg,ca facturile de retur le introduc cu tva nu?
multumesc din suflet.
da.apare cu tva trimestrial de la 01.09.2022.
inregistrarile storno le fac cu tva sau fara tva?pana la 31.08.2022 am operat intrarile cu valoare totala.
lucrez in saga.nu stiu cum sa procedez sa fac ajustarile la final.
multumesc.
va multumesc pentru raspuns.
facturile de retur sunt pentru stocul din perioada cand nu aveam cod de TVA.
am o singura factura pe data de 03.09.2022, de intrare, pe care o inregistrez cu tva nu?
Buna ziua.
Am o nelamurire,..un srl neplatitor de tva la infiintare,devine la 01.09.2022 platitor de tva prin depasire.Magazinul s a inchis, iar cu data de 01.09.2022 incep sa imi vina facturi de retur.Cum pot sa procedez cu facturile de retur?le introduc cu tva sau fara?trebuie sa depun 300 nu?
SRL-infiintat in mai 2022, neplatitor de TVA, depunere trimestriala a impozitului pe venit, in iulie si august atinge cifra de afaceri pentru trecerea la platitor de tva.
cum procedez in parcugerea pasilor pentru trecerea la TVA?
si exista vreo portita de a nu ma trece la platitor de tva in conditiile in care in septembrie inchid firma?