avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Activitate teo18

Activitate teo18

Buna ziua, ma aflu in situatia urmatoare: am un copil de 1,8 ani rezultat in urma unei relatii de concubinaj. Tatal a decis renuntarea la relatie si plateste copilului 500 ron/luna si o vede cand isi aduce aminte. In cele 4 luni si jumatate de cand a incetat relatia a vazut-o 3 zile, in numar de ore, adica 71 ore in total. Tatal minorului are alti doi copii dintr-o casatorie anterioara pentru care plateste conform intelegerii notariale 2000 ron lunar. prin cont 1000 ron iar restul sub forma de cursuri si altele in asa fel incat sa nu fie vizibili acesti bani care merg catre ceilalti doi copii ai lui. tatal este unul din cei doi actionari, celalat fiind fosta sotie, la firma la care el este administrator, avand in cartea de munca minim pe economie, insa incasand dividende lunar. Doresc sa stiu pe ce imi pot intemeia chemarea lui in judecata pentru plata pensiei de intretinere pentru copilul nostru si pentru stabilirea programului de vizitare, precum si in ce masura faptul ca mai are doi copii poate afecta satbilirea pensiei pentru copilul nostru, avand in vedere ca in privinta celorlalti doi copii are deja o intelegere notariala. Va conta aceasta in calcularea pensiei copilului nostru? in ce mod? se va imparti procentul de 50% la trei, urmand ca minorului sa revina o treime din suma rezultata sau cum se va face calculul pensiei? Multumesc frumos pentru raspuns!