avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi
Forum Activitate Vicky C

Activitate Vicky C

Inca o intrebare: Daca mi se va solicita drept de servitute, pot refuza? as avea protectie legala? imi puteti spune un articlol de lege care sa ma protejeze?
Buna ziua,
In 2012 am construit o hala de productie, in camp, in Brasov. am obtinut drept de servitute la toti proprietarii de terenuri, am construit un drum pietruit pana la hala. Acum , dincolo de proprietatea mea a inceput decopertarea terenului in vederea constructiei unei alte hale. Am intrebat de autorizatia de constructie si nu mi s-a raspuns. Se trece pe drumul construit de mine cu utilaje grele, drumul deja s-a deteriorat considerabil, , iar intr-o curba unde au considerat ei ca nu e suficient de lat drumul , au bagat excavatorul sa largeasca si au rupt cablul de alimentare din pamant. Nu vor amiabil macar sa plateasca reparatia, nu mai vorbesc de 2 zile de stagnare a productiei... Nu au solicitat nici drept de servitute; unde ma adresez pentru recuperare paguba?
Alta intrebare: pot sa blochez cu un gard accesul prin fata portii mele pe portiunea unde este drumul construit de mine, pe terenul din proprietatea mea?
Cine este autoritatatea care reglementeaza si intervine in aceste cazuri?
Multumesc