avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate Stroie_Stefan

Activitate Stroie_Stefan

Multumesc pentru articol. L-am citit insa nu m-a lamurit. Acolo nu se specifica nimic despre becuri LED. Este o diferenta foarte mare intre LED si Xenon.
Nu era specificat ca ar fi pentru anumite vehicule. Sunt destinate pentru vehicule rutiere care folosesc becuri model H4 ( faza scurta + faza lunga).
Au 50W de fapt. Am resit anterior.
Intensitatea respectivelor becuri led nu este cu siguranta mai mare si este mai putin deranjanta sa zic asa decat cea a becurilor clasice incandescente. Culoare luminii nu difera, este alb simplu.
Buna ziua. Am achizitionat din comert o pereche de becuri led H4 pentru autoturismul meu. As dori sa stiu daca risc sa fiu oprit de agentii de circulatie in trafic in cazul in care montez aceste becuri led pe farurile masinii mele. As incalca vreo reglementare? Exista specificatii clare pentru acest gen de situatie? Masina din fabrica nu a venit echipata cu becuri tip led, ci cu becuri obisnuite cu incandescenta insa mentionez ca modelul de bec este identic cu cel indicat de producator si anume H4 (lumini de intalnire + lumini de drum) iar intensitatea aceeasi de 55W.
Multumesc anticipat!