avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate DENISA Ramona

Activitate DENISA Ramona

Va multumesc pt raspuns,totusi mie imi trebuia sa stiu daca exista o lege in Romania care ma obliga la plata.Conventia de la Haga nu face referire in cazul in care nici unul din statele care au colaborat nu rapunde de cheltuieli,atunci pe cine pica.
Bună ziua!
Am deschis un proces civil de incredintare a minorului in Romania in 2016.eu locuiesc in Germania,iar in august 2018 am fost citata de tribunalul din Germania,am depus inscrisurile cerute de tribunalul din Romania ,dupa care tribunalul din Germania le a trimis in limba germana in Romania.in 30 octombrie am primit de la tribunalul din Romania inscrisurile(cu mentiunea traducerii si trimiterii inapoi la tribunalul din Romania) si factura pt traducator(factura emisa din Germania,la adresa tribunalului din Romania,mentionand Conventia de la Haga din 18 martie 1970,articolul 14,alin.2).
Am sunat la tribunalul din Germania,acestia mi au confirmat ca ,cheltuielile de traducator nu trebuiesc suportate de mine ,nici traducerea inscrisurilor depuse de mine la tribunalul din Germania,deoarece a fost colaborare intre doua state.
Exista o lege care ma obliga la plata acestora?
Mentionez ca factura pt traducator a fost emisa in numele tribunalului din Romania,trimisa in Romania,dupa care acestia din urma mi au trimis o mie pt a plati si a face dovada platii.e comic,platesc o factura in numele tribunanului din Romania?!